Hudební showcase festivalu a konference Czech Music Crossroads pořádá tým festivalu Colours of Ostrava. Letos se uskuteční ve dnech 20. až 22. června v ostravském Domě kultury Poklad a na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě. Jedinou výjimkou bude úvodní varhanní koncert v kostele sv. Václava v centru Ostravy. Tam se 19. června, v předvečer zahájení festivalu, představí česká varhanní virtuoska Katta, která si již získala mezinárodní renomé.

Další festivalové dny pak nabídnou vystoupení dvou desítek špičkových interpretů z Čech, Slovenska a Polska, ale nebude chybět ani exotické osvěžení z Guineje, italské jižanské rytmy a nekonvenční pojetí tradičních irských melodií. Součástí festivalu Czech Music Crossroads je i konferenční program na aktuální témata hudebního byznysu určený nejen pro hudební profesionály.

„Stejně jako v loňském roce i letos mohou milovníci dobré hudby navštívit všechny festivalové koncerty v Domě kultury Poklad i na open-air scéně na Alšově náměstí zcela zdarma,“ upozorňuje ředitelka festivalu Czech Music Crossroads Petra Hradilová a dodává: „Vstup na konferenční část programu s přednáškami, diskusemi a kulatými stoly je pro veřejnost možná s platnou registrací, kterou lze provést na webu crossroadsmusic. cz.

Italská dominance

Nejpočetnější zastoupení budou mít letos v Ostravě hudebníci z Itálie. Z Apulie na jihu země přijede skupina BandAdriatica. Kapela, které dominují dechové nástroje, přiváží směsici jižanské a východoevropské energie. V Ostravě se představí i jeden z nejpopulárnějších umělců na italské world music scéně, italsko-francouzský písničkář a akordeonista Giuliano Gabriele. S hudebními vlivy od Íránu až po italskou Kampánii a Apulii nás seznámí čtveřice žen, které se prezentují pod názvem Hysterrae. Spojení jihoitalské lidové tvorby se současnou elektronikou nabídne vokálně zaměřený projekt Ra Di Spina, na vlně africké hudby, funku, blues, rocku i jazzu se pak ponese koncert trojice Savana Funk a k neapolským hudebním kořenům nás zavedou hudebníci ze skupiny Suonno D´Ajere.

Originalita z Guineje a irská tradice

Tak se dá stručně představit světově uznávaný griotský hudebník a multiinstrumentalista N´Faly Kouyaté, s jehož hudbou objevíte symbiózu tradičních afrických nástrojů s elektronikou. A jeho krajan N´Famady Kouyaté ohromí moderním pojetím tradičních západoafrických písní a rytmů.

Irsko reprezentuje v Ostravě kapela Kíla. Její tvorba je silně zakořeněná v irské tradici, ovšem ovlivněné latinskoamerickou hudbou, reggae, rockem, jazzem i hudbou klasickou.

Co nabídne Slovensko s Polskem

Jazzový boyband Kosmonauci k nám zavítá z Polska. Kapela s moderní hip-hop jiskrou zahraje na saxofon, basu, vibrafon a bicí. Polské sousedy zastupuje také duo Maniucha i Ksawery, které spojuje jazzovou improvizaci s tradičními ukrajinskými písněmi a polskou mazurku, jak ji neznáte, můžete slyšet v podání kapely Niewte.

Sousedé ze Slovenska nabídnou našemu publiku setkání jazzu a slovenský lidových melodií v emotivním podání flétnistky a zpěvačky Márie Rehákové a kapely Topol’ana. Autentický zpěv a hudba s moderním zvukem. Tedy folklor, jak ho neznáte, uslyšíte v podání uskupení Folk & Bass Orchestra a Ženy z muzičky. A folklorem ve spojení s world music a elektronikou se nechali inspirovat také hudebníci vystupující pod názvem Dis is Markéta.

Tuzemský hudební mišmaš

Českou hudební scénu zastupuje na festivalu Czech Music Crossroads kromě již zmíněné varhanice Katta, jež ukazuje, jak mohou znít varhany ve 21. století, také cimbalista, skladatel a pedagog Daniel Skála. S barvitou mozaikou moderních jazzových harmonií a funky trylků bude experimentovat kapela Mr. Lovo. Intimní spojení popu s prvky jazzu a melancholického písničkářství představí publiku absolventka Janáčkovy konzervatoře Nika a ženská hudební skupina Vesna překvapí emotivním vystoupením a show s nejmodernějším zvukem, hodným světové kapely.

Hudební konference a showcastový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem představit hostům z celého světa vždy před Colours of Ostrava kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby. Do roku 2021 probíhal v prostorách Dolu Hlubina a v Dolních Vítkovicích.

Více informací o Czech Music Crossroads, včetně přesného programu a informací o interpretech a hostech, najdete zde.