Umřel náhle, tiše v odpoledním spánku, aniž se rozloučil se svými nejbližšími, ale ani s kamarády z Výtvarného spolku Nová věc, jehož členem byl od roku 2008. Letos v dubnu by mu bylo jedenasedmdesát. Kdo byl Ivo Sýkora? Nekonvenční člověk žijící dlouhá léta v jednom porubském paneláku se svojí starostlivou manželkou Zdeňkou, v němž vzorně vychovali svého syna, dnes už uznávaného předního ostravského lékaře Radka.

Autodidakt Ivo Sýkora v mládí navštěvoval ateliéry Jaroslava Kapce, Viléma Wűnscheho či Josefa Treuchla, aby se u nich co nejvíce přiučil a hlouběji pronikl do tajů své velké záliby – výtvarného kumštu. Jeho svérázný rukopis určitě přitahoval návštěvníky jeho nesčetných výstav: meditativní krajinomalby a figurální kompozice, vesnická stavení s originální poetikou a nezaměnitelnou barevností, ale také alegorické výjevy s často až satirickým šklebem rezonující současnou situaci v naší vlasti. Za svůj život vytvořil Ivo Sýkora také řadu dřevěných plastik, asambláží. Má na svém kontě mnoho domácích, ale i zahraničních workshopů…

GURMÁN ŽIVOTA

Dílo ostravského malíře, sochaře a grafika Ivo Sýkory.

Nutno však podotknout, že k „neřestem“ Iva Sýkory patřilo dobré jídlo a kvalitní mok. A uměl o dobrých pokrmech úžasně vyprávět. Nicméně jeho odchodem ztratil Výtvarný spolek Nová věc dalšího pozoruhodného autora. Jak známo, ještě v srpnu 2012 zemřel jeden z jeho zakladatelů, sochař Jan Gajda, takže Novou věc nyní tvoří už jen tři kumštýři – grafik a malíř Jiří Neuwirt, akademický malíř Martin Pawera a sochař Pavel Vácha.
Poslední rozloučení s Ivem Sýkorou se uskuteční v úterý 12. února 2019 od 14 hodin v malé obřadní síni v krematoriu ve Slezské Ostravě.