Cílem nového hnutí O.k. je navázat na transformaci započatou v barvách ANO v roce 2016. „Chceme přinést zpět do politiky kulturu, slušnost, racionální myšlení a reálné výsledky, které se mi, troufám si říci, dařilo vnést do mé práce hejtmana v uplynulých sedmi letech,“ uvedl Ivo Vondrák na tiskové konferenci nového hnutí.

„Nové hnutí jsme založili proto, abychom navázali na vše, co se nám povedlo již vybudovat a mohli v tom pokračovat. Máme obavy, že by se tento kurz mohl otočit, pokud se již neotáčí…“ zmínil někdejší rektor VŠB-TUO.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka (ODS).
Miliardy z EU do kraje jsou v ohrožení. Náměstek Unucka: Času zbývá málo

Rozšíření řad hnutí o další odborníky se nebrání, naopak. Už nyní má po svém boku například podnikatele a manažera Libora Witasska, specialistu pro transformaci Zdeňka Karáska, lékaře Ondřeje Němečka, strategického konzultanta Daniela Konczynu či specialistku pro péči o duševní zdraví Lenku Holkovou.

Společně si stanovili deset základních priorit, mezi nimi třeba otevřenou a transparentní veřejnou správu, podporu průmyslu a inovací, zamezení vysoké nezaměstnanosti, zastavení odlivu obyvatel či zkvalitnění zdravotní péče a sociálních služeb, tedy témata, která v předvolebních kampaních slýchají voliči mnohdy víc než často.

Obchodní centrum Avion Shopping Park v Ostravě, ilustrační foto.
Brutální napadení dívky (10 let) a chlapce před ostravským obchodním centrem

Zdravotnictví je pro hnutí O.k. klíčové téma. „Chceme se zaměřit nejen na dostupnou a kvalitní zdravotní péči, ale také s tím související potřebné vzdělávání, konkrétně podporu zubního lékařství. Zde vidíme jako nutnost nejen zvýšit počet absolventů tohoto oboru, ale také, a to především, tyto absolventy v kraji udržet. S rostoucím věkem ubývá lékařů v primární péči, dobře jsme si vědomi i nedostatku dostupné péče v některých oborech ambulantních specialistů – jako příklad uvedu dětskou psychiatrii. I sem musíme zaměřit své úsilí o nápravu,“ řekl lékař Ondřej Němeček.

Lékařská pohotovostní služba pro děti a dorost ve FNO, 10. ledna 2024, Ostrava.
V republice se ruší dětské pohotovosti. Víme, jaká je situace v Ostravě

Budoucnost vidí lidé z O.k. také v telemedicíně či špičkovém přístrojovém vybavení v nemocnicích. Připravit se chtějí rovněž na nevyhnutelnou reformu zdravotní péče. „Má-li být v našem kraji úspěšná, musí ji někdo skutečně řídit,” dodal Němeček.

O.k. půjde do krajských voleb v koalici s hnutím STAN a Osobnostmi pro kraj. Společně by chtěli získat alespoň deset procent hlasů a vrátit se zpět do širšího vedení Moravskoslezského kraje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ivo Vondrák: Nový hejtman se hodil leda pro cestovní ruch. V čem poslechl Babiše

Zdroj: Deník/Kateřina Součková