Ceny v Moravskoslezském kraji, zejména v příhraničních oblastech, jsou ovlivněny cenami v Polsku, odkud k nám proudí nemalé množství jahod. Na Ostravsku, Hlučínsku i jinde vyjde kilogram od přibližně 70 do 80 korun. V nabídce jsou jahody z Polska, ale také z Řecka a Česka.

Gala vyjížďka historických kol, 1. června 2024, Ostrava.
VIDEO: Ostrava se vrátila o staletí zpět. Náměstím projely historické velocipedy

Stále oblíbenější je u nás i samosběr na místních farmách. Výrazně ušetřit se na něm dalo především při zahájení sezony, v současné době je cena většinou podobná nebo o něco málo vyšší než na stáncích, tedy kolem 80 korun za kilo. Je zde ale záruka absolutní čerstvosti plodů sklizených přímo z pole.

Vyrážíme do Polska

A jak to vypadá v sousedním Polsku? Deník mapoval situaci na tržnici Chałupki- Zabełków nedaleko Šilheřovic a Hatě. Ušetřit se dalo při nákupu většího množství.

Hokejista Libor Hájek na besedě s dětmi v ZŠ a MŠ Ostrava-Hošťálkovice, 31. května 2024, Ostrava.
VIDEO: Hokejový mistr světa se zpovídal Ostravě. Jsem svobodná, zkusila školačka

Za čtyři kilogramy zájemce zaplatil celkovou 250 korun, za dva kilogramy 130 korun. Kilogram vyšel na 70 korun. Jahody se daly koupit volné i v košíku s dvacetikorunovou zálohou. U všech stánků, nejen s jahodami, byly jako první velkými číslicemi uvedeny ceny v českých korunách.

O něco levnější

Při srovnání se ukázalo, že jahody v Polsku jsou o něco málo levnější než u nás. „Není to velký rozdíl, ale zdá se mi, že jsou čerstvější. Jezdíme tu rádi. Na tržnici mají velký výběr všeho možného na jednom místě. To u nás není. Vzali jsme i třešně. Kilo za 70 korun, u nás jsem je viděla o dost dražší. Koupili jsme i zeleninu, uzeniny a další věci. Manžel si vybral košili. Když už jsme tady…,“ uvedla žena z Ostravy nakládající věci do auta na provizorním parkovišti na louce. Parkovné bez časového omezení vyšlo na 20 korun.

Mezi automobily z více než 90 procent převládala auta s českými registračními značkami.