Seriál Jak jsme žili již nevychází v pátečním vydání Moravskoslezského deníku. Nově jej už od 1. října najdete na stránkách Ostravského týdeníku, který je součástí úterního vydání Moravskoslezského deníku.

Nově budeme zveřejňovat fotografie připomínající poslední tři desetiletí, někdy však sáhneme i po těch, které zachytily Ostravu v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Ty budete moci porovnat s aktuálními snímk, zavzpomínat spolu s námi na události, které mnozí z nás ještě pamatují. Třeba na to, jak se Ostrava měnila těsně před revolucí v roce 1989, na samotný listopad a prosinec 1989 i na první léta po sametové revoluci.

Pokud máte vlastní dobové snímky ze známých míst v Ostravě, pošlete nám je i s popisem na e-mail bretislav.lapisz@denik.cz. V budoucnu je do seriálu rádi zařadíme.

Počátky osídlení území dnešních Michálkovic jsou historiky kladeny do druhé poloviny čtrnáctého století. První písemná zpráva o nich se však nachází až v listině těšínských knížat Vladislava a Přemka (1440).

Na dobových fotografiích se ale podíváme do minulosti nedávné. Zajímá vás, jak například vypadalo počátkem 90. let minulého století Michalské náměstí, areál Dolu Michal nebo točna trolejbusů?

Porovnejte fotografii zachycující část náměstí v roce 1991 s aktuálním snímkem fotografa Deníku Vladimíra Pryčka. Uvidíte nejen těžní věž Dolu Michal, který se stal národní kulturní památkou, ale třeba i točnu trolejbusů. A do trolejbusu číslo 104 jste tady nastupovali i před osmadvaceti lety. Náměstí protíná Radvanická ulice.

Druhý archivní snímek pochází také z roku 1991, autorkou je Hana Kunzová. Ta na snímku zachytila Sládečkovu ulici. Ulice nese jméno po Edmundu Sládečkovi, michálkovickém řídícím učiteli a organizátorovi národního a společenského života. Budova na snímku byla dříve první měšťanskou školou. Základní kámen první měšťanské školy na dnešní byl položen v roce 1909. V současnosti se v ní učí studenti Bezpečnostně právní akademie Ostrava. Část budovy slouží jako pobočka Knihovny města Ostravy.

Fotogalerie: Jak jsme žili... Ostrava-Michálkovice

Historickým snímkům Ostravy se věnují také některé skupiny na sociální síti Facebook - například Nezapomenutá Ostrava (některé z nich najdete i v naší fotogalerii).