Polanka nad Odrou je jedním z třiadvaceti obvodů statutárního města Ostravy a druhým největším co do rozlohy (17,24 kilometrů čtverečních). Součástí Polanky nad Odrou je Národní přírodní rezervace Polanská Niva a Chráněná krajinná oblast Poodří. Na jejím území se také jímá jodobromová voda, která se sedmikilometrovým potrubím vede do lázní Klimkovice-Hýlov. 

Zajímá vás, jak to vypadalo v tomto ostravském obvodu v 80. letech a 90. letech minulého století? Zavzpomínejte spolu s námi na události, které mnozí z nás ještě pamatují. Třeba na to, jak se Ostrava měnila těsně před revolucí v roce 1989, na samotný listopad a prosinec 1989 i na první léta po sametové revoluci. Pokud máte vlastní dobové snímky ze známých míst v Ostravě, pošlete nám je i s popisem na e-mail bretislav.lapisz@denik.cz. V budoucnu je do seriálu rádi zařadíme.

Kostel Sv. Anny

Na snímcích (archivní foto Hany Kunzové z roku 1985) je pohled na kostel svaté Anny, který byl vysvěcen v roce 1900, pod ním je fara ještě o dva roky starší. V roce 1998 byl kostel vyhlášen kulturní památkou. Střecha i věž novogotického kostela v Ostravě-Polance byly v uplynulých letech opraveny a renovovány, kostel má i novou fasádu. V dalších opravách kostela se pokračuje i v současnosti. Pod kostelem je vidět faru a vzadu na snímku je budova bývalé základní školy. V této budově dnes sídlí úřad městského obvodu, je v ní i knihovna a základní umělecká škola, obřadní a koncertní síň. 

Polanka nad Odrou - jak jsme žili, 29. ledna 2020 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Hraničky

Po zrušení tramvajového spojení Svinova s Klimkovicemi byla na křížení ulic 1. Máje a Hraničky vybudována autobusová točna. Archivní foto Hany Kunzové ukazuje, jak to zde vypadalo v roce 1996. Můžete porovnat s aktuálním snímkem fotografa Deníku Lukáše Kaboně.

Připsavil Břetislav Lapisz s využitím fotografií Hany Kunzové, Archivu města Ostravy a informací podaných starostou Polanky nad Odrou Pavlem Bochniou.

Příště se podíváme do ostravského obvodu Ostrava-Jih.