VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak naloží obvody s penězi vybranými na nájemném?

Ostrava /DENÍK ZAUJALO/ - Více peněz na rekonstrukce rozbitých chodníků či hřišť budou mít nyní ostravské obvody. Na důležité investice totiž mohou nově využít i část financí vybraných na nájmech v obecních bytech. Jak s penězi naloží?

13.11.2012 3
SDÍLEJ:

Dubina. Jedno z největších sídlišť Ostravy.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Říká se tomu rozdělení peněz padesát na padesát. Ostravské obvody už nyní nemusejí dávat všechny finance, jež získají z nájemného ve svých bytech, do oprav bytového fondu, ale půlku mohou investovat i na jiné věci.

O změně před pár dny rozhodli ostravští zastupitelé. Podle primátora Petra Kajnara město přistoupilo k tomuto kroku, aby obvodům dalo možnost opravit více chodníků, škol, hřišť a dalších věcí, které mají ve správě, a na něž se jim často peníze shánějí jen velmi těžko.

Ostravské obvody toto opatření vítají, i když ne všude ho hned plně využijí. Například Moravská Ostrava a Přívoz chce i nadále vracet všechny vybrané prostředky do bytového fondu. „Je to proto, že v předchozích volebních obdobích nedocházelo k dostatečným investicím do bytů a domů, a náš bytový fond je tudíž zanedbaný," vysvětlila místostarostka centrálního obvodu Petra Bernfeldová.

To nejlidnatější ostravský obvod Jih se už těší, jak bude peníze z nájemného investovat do oprav škol a místních komunikací. „To jsou dvě oblasti, ve kterých máme největší dluh," řekl starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský a zdůraznil, že finance rozhodně nebudou použity na jiné účely než na investice do majetku obvodu.

Trochu jiná situace je v Porubě, která jde cestou rozprodeje bytů, a tudíž už na nájemném vybírá čím dále méně peněz. Proto chce stejně jako centrální obvod dát všechny vybrané prostředky zpět do opravy domů, jež jí po probíhající privatizaci zůstanou.

„Nevylučujeme však, že ve výjimečných případech část takto získaných zdrojů dáme i na řešení úprav bezprostředního okolí obecních bytových domů či na řešení případného havarijního či nevyhovujícího stavu budov našich škol či školek," konstatoval porubský starosta Lumír Palyza.

Takřka žádný prodej svých bytů už naopak nechystají ve Vítkovicích či v Mariánských Horách. Obě tyto městské části chtějí i nadále velkou část peněz vybraných na nájemném vracet do oprav domů a bytů, které mnohdy nejsou v dobrém stavu. To, že z tohoto balíku budou mocí vzít finance i na opravy chodníků, jim však udělalo radost.

K TÉMATU: 

OSTRAVA-JIH

Skutečnost, že městské obvody už nebudou muset dávat celou částku vybranou na nájmech zpět do bytového fondu, přivítal starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský. „Pro nás to znamená, že se v podstatně masovějším měřítku budeme snažit investovat prostředky do oprav škol a místních komunikací. To jsou dvě oblasti, ve kterých máme největší dluh," uvedl.

„Finance rozhodně nebudou použity na jiné účely než na investice do majetku obvodu," ujistil starosta a doplnil, že bytový fond v Ostravě-Jihu už nevyžaduje razantní investice, naopak je třeba opravit prostory mezi opravenými domy.

Dubina. Jedno z největších sídlišť Ostravy.

„Konkrétně například v Jubilejní kolonii, kde se nám podařilo získat pozemky od společnosti Vítkovice a práce na úpravě ploch začnou v příštím roce. Z dalších konkrétních projektů stojí za zmínku pozemky u Provaznické ulice, které jsme získali od Moravskoslezského kraje a chceme zde vybudovat bezbariérové byty. Část peněz použijeme na budování parkovišť v kritických lokalitách a také na výstavbu dětských hřišť," vyjmenoval ještě Sibinský.

Ostrava-Jih má momentálně v majetku zhruba 5600 bytů a neuvažuje o jejich masivním prodeji. Obvod si plánuje ponechat přibližně 4700 bytů. Za loňský rok činily příjmy z nájemného 187 milionů korun, na investice tak zde budou mít bezmála sto milionů. 

PORUBA

Ilustrační foto

V městském obvodu Poruba právě probíhá prodej bytového fondu stávajícím nájemníkům. K prodeji bylo nabídnuto zhruba 1500 obecních bytů z celkového počtu 1800, radnice ale předpokládá, že ne všichni nabídky využijí, a tak by jí mohlo zůstat ve vlastnictví minimálně osm set bytů.

„Městský obvod nebude měnit strategii využití finančních prostředků získaných z nájmů obecních bytů. Tyto prostředky budeme nadále v plné výši využívat stejně jako dosud, tedy na revitalizaci a modernizaci bytového fondu. Nevylučujeme však, že ve výjimečných případech část takto získaných zdrojů dáme i na řešení úprav bezprostředního okolí obecních bytových domů či na řešení případného havarijního či nevyhovujícího stavu budov našich škol či školek," uvedl porubský starosta Lumír Palyza.

Radnice podle něj chce investovat peníze z rozpočtu na dva domy s pečovatelskou službou, domov pro matky s dětmi a další formy sociálního bydlení. Do budoucnosti uvažuje i o přestavbě jednoho či více svých objektů na nízkonákladové bydlení, například pro „single" seniory. 

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ

„Změnu statutu v této oblasti vítáme, i když ji v současné době nevyužijeme. Nadále budeme veškeré vybrané nájemné investovat zpět do bytového fondu. Je to proto, že v předchozích volebních obdobích nedocházelo k dostatečným investicím do bytů a domů, a náš bytový fond je tudíž zanedbaný," uvedla místostarostka centrálního obvodu Petra Bernfeldová.

Podle jejího názoru je chyba, že se dříve ve velkém byty rozprodaly hluboko pod tržní cenou a navíc nebyl příjem z těchto prodejů vrácen zpět do údržby domů, které zůstaly ve správě obvodu.

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu tak v současnosti vlastní 1674 bytů, z nichž za letošní rok vybere na nájemném zhruba 42 milionů korun. „Veškeré tyto finanční prostředky a navíc dalších zhruba 11 milionů korun investujeme do oprav domů a bytů a na jejich běžnou údržbu," dodala Bernfeldová s tím, že prodej bytů radnice neplánuje, jelikož to není v současné době výhodné. 

Ilustrační foto.VÍTKOVICE

„Možnost použít příjmy z bytového hospodářství do jiného majetku obce v rámci městského obvodu je krokem vítaným." To jsou slova starosty Vítkovic Petra Dlabala. Část těchto finančních prostředků jeho radnice v příštích letech použije na financování rekonstrukci ZŠ v ulici Halasově.

„Náš obvod je znám tím, že v roce 1993 převzal bytový fond od státu ve stavu značného zanedbání. Postupná náprava tohoto stavu znamená, že ještě v roce 2013 budeme muset zaplatit bankám poslední část úvěru, který jsme použili právě do bytového fondu," vyjádřil se k tématu starosta Dlabal.

Po doplacení úvěru v příštím roce budou moci Vítkovice některé finanční prostředky použít třeba i na opravu chodníků, zejména v okrajových částech obvodu. „Ročně vybereme z nájmů 23,3 milionu korun. Zatím nemáme návrhy na to, kolik korun z nájmu budeme chtít využívat na opravy. V rozpočtu na příští rok s tím ještě nepočítáme," dodal Petr Dlabal. (map)

MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY

„Máme hodně bytového fondu, procentuálně vlastně nejvíc z celé Ostravy na počet obyvatel žijících v obvodu. Puštění peněz z nájmu bytů do dalšího provozu tedy vítám, nicméně my se pořád budeme snažit, aby se jich co nejvíce vracelo právě do bytového fondu," uvedla starostka městské části Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková. Dodala, že privatizaci obecního bytového fondu zatím obvod nechystá, protože lidé mají o bydlení v obecních bytech zájem. (čtk)

Ilustrační foto

Autor: Martin Pleva

13.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení