„Tam, kam směřuje naše pomoc, mají děti obtížný přístup ke vzdělání. Do školy je to mnoho kilometrů, které děti každodenně zdolávají pěšky, což je stojí energii a čas. Není tak výjimkou, že je rodiče nechávají doma,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů Roman Posolda. Charitativní organizace umožňuje dětem v Africe cestu ke vzdělání. Kola přivezená do Afriky podpoří celkovou gramotnost a větší možnost pracovního uplatnění tamních obyvatel.

Autoři projektu pomáhají dětem v Africe na jejich cestě ke vzdělání už od roku 2012. „Našli a prošlapali jsme si specifickou cestu pomoci. Z dlouhodobého hlediska v ní vidíme podporu rozvoje gambijské společnosti a prevenci migrace,“ popisují zakladatelé. Kmenový tým je složený z pouhé desítky zaměstnanců a sídlí v Ostravě. Spolupracují však s více než stovkou dobrovolníků a partnerů po celém Česku, na Slovensku i přímo v Gambii.

Organizace se snaží pomáhat i doma. „Zaměstnáváme a zapojujeme do života lidi těžce uplatnitelné na trhu práce, tedy dlouhodobě nezaměstnané a lidi po i ve výkonu trestu,“ popisují zakladatelé. Dlouhodobě spolupracují s Věznicí Heřmanice, Úřadem práce nebo střediskem Nová šance.

Staré kolo mohou lidé odvézt na sběrná místa po celém kraji. Pobočky najdou v Ostravě, Frýdku-Místku, Havířově, Třinci, Fulneku, Příboře, Starém Jičíně, Kopřivnici a Jablunkově.

Kola od dárců nejen sbírají, některá i prodávají dál. Za normálních okolností darovaná kola vytřídí a ta vhodná předají dětem v Gambii. Ne každé darované kolo je však pro gambijský terén vhodné – je příliš malé, má úzké pláště nebo ho nelze technicky upravit.

Vytřízená kola poté umístí do bazaru, kde si je mohou zájemci prohlédnout a koupit. Jejich prodejem v současné covidové situaci finančně udržují provoz centrálního skladu, opravy kol a samotné přežití organizace. V normálních časech pak výtěžek pomáhá financovat technickou úpravu kol pro děti v Gambii, odborné vedení práce odsouzených na úpravách kol v Heřmanické věznici, převoz kol do Afriky, terénní práci v Gambii i školení tamních mechaniků, kteří se dětem o kola starají.

Převoz jednoho kontejneru s koly stojí 70 až 100 tisíc korun. Každý rok se snaží do Gambie poslat dva naplněné kontejnery se 400 až 500 koly. „Z reakcí české společnosti na náš projekt a obecně pomoc druhým vnímám, že otevřenost pro potřeby druhých v nouzi je přirozeností člověka, a to je skvělá zpráva,“ dodává zakladatel Posolda.

Nabídku kol si mohou zájemci prohlédnout na internetovém e-shopu nebo osobně v Centrální skladě v Ostravě Koblově.

Kateřina Milotová