Deník zjišťoval, jaký měl hrůzný čin ve fakultní nemocnici dopad na atmosféru a chování návštěvníků v ostravské střelnici Corrado.

„Masakr v nemocnici byl samozřejmě častým tématem hovoru na předvánočních firemních akcích, které tady absolvovaly stovky lidí, o nošení a možnosti použití legálně držených zbraní a obraně diskutovala i řada žen,“ říká Jan Kudela, správce střelnice v Cihelní ulici, kam pod dohledem vyškolených instruktorů mohou i lidé bez „zbrojáků“.

S pistolí proti agresorovi

Střelecká veřejnost řeší podle něj hlavně dvě věci: 1. že protizbraňová lobby a její hysterie je k ničemu, jelikož i vrah Vitásek střílel nelegálně drženou pistolí; 2. že kdyby byl na místě člověk ze zbraní, mohl se pokusit ho zastavit.

Zásah policie ve Fakultní nemocnici Ostrava po střelbě, úterý 10. prosince 2019 v Ostravě.
Střelba ve Slaném připomněla ostravský masakr. U něj policie dál odkrývá pozadí

„Jako hrdina v kostele v Texasu, kde v prosinci jednou ranou vyřídil útočníka s brokovnicí,“ říká Kudela. Připomíná i úspěšný zákrok dámy s pistolí proti agresorovi v tramvaji přímo v Ostravě. Dopady porubské „šílené střelby“ v Corradu ale nezaznamenávají. Zatím.

„Zbraně šly i před Vánoci na odbyt, hlavně moderní pistole s přímoběžnými úderníky a polymerovými těly. Prodávají se stále,“ tvrdí správce střelnice. Stejně tak není nouze o zájemce o výuku na získání zbrojních průkazů.

První letošní kurz pro tyto lidi, který Corrado otevírá 7. února, je víceméně naplněn.

Neděle s dvaadvacítkou
Jednou ze specialit Corrada jsou nedělní střelby pro děti a mládež probíhající pravidelně od 11 do 12 hodin. V tomto čase tu bouchají jen dvaadvacítky neboli malorážky (ráže .22 LR). Zbraně, munice, sluchátka, brýle a terče bývají na místě k dispozici. Na střeleckém stavu mohou být ale maximálně dvě děti od deseti let v doprovodu dospělého se zbrojním průkazem a zákonným zástupcem. Dozor zajišťují instruktoři! Pro mladší není problém zařídit po domluvě předem i otevření laserové střelnice s obsluhou.

„Průměrně se hlásí deset patnáct, ale můžeme jich nabrat i dvacet pětadavacet,“ konstatuje Kudela, jehož tým se adeptům na řádné držení a nošení zbraní věnuje v osmi lekcích po dvou hodinách. Celé je to levnější než řidičák na auto…

„Testy se musí naučit sami, ale od základů bezpečné manipulace se zbraní a samotné střelby jsme tady my. Necháváme je střílet z pistolí, malorážek, kulovnic, brokovnic. Všechny, jedno, zda jde o sportovce, myslivce nebo lidi, co chtějící nosit něco na obranu,“ uvádí správce. Kurzy v Corradu mají podle něj 90% úspěšnost.

Na snímku (zprava) primátor Ostravy Tomáš Macura, Klára Dostálová (ministryně pro místní rozvoj) a Zuzana Bajgarová (náměstkyně primátora) na tiskové konferenci, 16. ledna 2020 v Ostravě.
Primátor Ostravy: Chceme, aby nejvyšší stavební úřad sídlil zde

Logicky se čerství držitelé zbrojních průkazů vracejí právě tam pro své první zbraně (roli v tom hraje i určitá sleva). „Obměňujeme sortiment. A to i ve prospěch českých zbraní, od celé výrobní řady pistolí P10 až po civilní varianty samopalu Škorpion EVO III nebo pušky Bren II,“ líčí správce.

Na závěr si nechává příběh inspirovaný bohužel také hromadnou vraždou z 10. prosince 2019. Corrado navštívil pár, muž byl zaražený a choť rázná přinesli pistoli do komisního prodeje, že už ji doma manželka nechce.

„Když jsem se zeptal, čím v případě ohrožení hodlá bránit svou rodinu, odpověděl, ať se zeptám jí. A významně koukl na ženu po svém boku…“ doplňuje Kudela.

Poptávka po neprůstřelných vestách

Po vražedném řádění masového vraha Ctirada Vitáska v ostravské fakultní nemocnici začali zodpovědní lidé v institucích i v soukromých zařízeních myslet na podobné nestandardní případy.

Ilustrační foto.
Žena v Ostravě odstraňovala z auta námrazu, zloděj skočil za volant a odjel

Jiří Holý, jednatel společnosti Profi Protect CZ, která se mimo jiné zabývá aplikací speciálního bezpečnostního polymeru Paxcon, stoupla poptávka po balistických panelech do neprůstřelných vest skoro desetinásobně.

„Před tragédií v ostravské fakultní nemocnici se nám ozývalo tak deset zákazníků týdně. Dneska to je stejný počet, ale téměř každý den,“ uvedl jednatel společnosti, která se zabývá aplikací unikátního protistřepinového nástřiku na balistické panely.

Zdroj: Youtube

„Naší hlavní činností je aplikace speciálního hydroizolačního polymeru Line-X na různé materiály. Jeho vlastnosti jsou tak mimořádné, že je schopen odolat i účinkům výbuchu. Zjednodušeně řečeno se na kovové pláty nanáší materiál, který pohlcuje vzniklé střepiny a ochrání nositele před silnějšími rážemi zbraní, než je 9 mm, kterou se útočilo v Porubě. V Americe tento produkt funguje už více než dvacet let a třeba neprůstřelné vesty s tímto nástřikem nosili na sobě američtí vojáci během války v Afgánistánu,“ připomněl Jiří Holý.

Jak změnil z vašeho pohledu útok ve FNO poptávku po vašich službách?
Tady je třeba zmínit, že nejsme výrobcem neprůstřelných vest. My jen zajišťujeme jeho klíčový komponent. Zákazníci nás kontaktují kvůli aplikaci protistřepinového nástřiku Paxcon na libovolné balistické panely. V posledních týdnech u nás ale zákazníci daleko častěji poptávají hotový balistický panel s protistřepinovou ochranou. Vzhledem ke zvýšenému zájmu o tento artikl zvažujeme rozšíření nabídky našich služeb také o hotový produkt.

Kolik balistický panel stojí a kolik je typů?
Na trhu nalezneme několik typů panelů, které lze členit do kategorií podle balistické odolnosti, materiálu a podobně. Jedním z rozhodujících kritérií pro zákazníka je hmotnost panelu. Obecně platí, že čím pokročilejší materiály a nižší hmotnost, tím je vyšší cena.

Zdroj: Youtube

O jaké panely nebo vložky do vest je mezi lidmi zájem?
Protistřepinový nástřik aplikujeme především na ocelové panely. Jedná se o velmi oblíbenou variantu balistické ochrany, jelikož se dá pořídit zhruba za 2200 korun. Obrovskou devizou tohoto produktu je, že ve spojení s polymerem Paxcon zaručuje prakticky doživotní záruku na jeho funkčnost.

Kdo je nejčastěji váš cílový zákazník?
Pro produktovou řadu Paxcon se jedná o výrobce balistických panelů nebo lidi, kteří již balistický panel nějakou dobu mají a jejich dosavadní protistřepinová ochrana se nošením poničila a hledají lepší alternativu. Ti, kteří si Paxcon mohli vyzkoušet, jiný produkt nehledají. Po útoku nás začali oslovovat také lidé, kteří běžně ke zbraním vztah nemají a chtějí mít pro případ mimořádné události ochranu, jež zvýší jejich šance na přežití. Nástřik se dá aplikovat prakticky na všechno, co vás napadne. Takže se bavíme o nástřiku dveří, automobilů, podlah, stěn a podobně.

#youtube|nlwlKEeJ0vU|1s#

Zdroj: Youtube

Můžete být ještě více konkrétnější?
Aplikujeme polymer Line-X, což je dvousložkový polyuretanový nástřik, na všechny typy povrchů. Jedná se o materiál, který je schopen řešit komplexní problémy s korozí, mechanickým poškozením a chemickou odolností napříč všemi odvětvími. Nejčastěji jej aplikujeme na ložnou plochu dodávek a vozidel typu pick-up.

Jak jste se k této práci dostali?
Líbila se nám technologie a nabídka produktů od americké společnosti Line-X, která je náš dodavatel. Vzhledem k širokému uplatnění těchto produktů jsme se je rozhodli nabízet i v ČR.

Střelba v ostravské nemocnici.Zdroj: Deník