V Plesné o koalici vyjednává sedm politických stran a hnutí

Nejvíce mandátů získalo v Plesné Sdružení KDU-ČSL a NK. Se čtyřmi křesly v zastupitelstvu z patnácti teď vyjednávají o možné koalici s dalšími šesti politickými stranami a hnutími. „Vyjednávání koalice u nás bude složité. Do zastupitelstva se dostalo sedm subjektů. My nevylučujeme spolupráci s nikým. Už před volbami jsme deklarovali, že se dohodneme s kýmkoliv, kdo bude mít zájem o Plesnou, nejen sám o sebe," řekl již dříve Deníku starosta Jan Bochňák, lídr vítězné KDU-ČSL.

Do zastupitelstva se ještě dostali sociální demokraté a komunisté se třemi mandáty, po dvou mandátech získaly hnutí ANO a Ostravak a jedno křeslo ukořistili Nezávislí a hnutí SNK Občané pro Plesnou.

Zastupitelstvo Nové Vsi bude pracovat společně

Většinu mandátů v nejmenším ostravském obvodě Nové Vsi získalo SNK Evropští demokraté. Se sedmi z jedenácti křesel v zastupitelstvu je koaliční vyjednávání na nich.

„Jsme malý obvod, tady se moc na koalici a opozici nehraje, chceme spolupracovat všichni. Viděl bych to tak, že všichni, kteří se budou chtít podílet na budoucnosti obvodu, budou mít možnost," uvedl pro Deník starosta a lídr kandidátky vítězné strany Tomáš Lefner.

Jestli bude ve vedení obvodu i v tomto volebním období, je podle něj ve hvězdách. „Zatím je to předmětem jednání a nerad bych předesílal. Jasno bychom mohli mít zhruba za dva týdny i podle toho, jak dopadnou koalice na městě," dodala jednička vítězné strany.

Vedení v Proskovicích je hlavně o lidech

SNK Proskovice získalo v tomto malém ostravském obvodě devět z patnácti zastupitelských křesel. Koalici se ale složit nechystají.

„Ani minule jsme nezakládali koalici a v radě jsme byli dva Nezávislí a tři členové ODS. Jde hlavně o spolupráci a obzvláště v malých obvodech je to o práci, schopnostech jednotlivých lidí, nikoliv o politice," konstatovala jednička kandidátky SNK Marie Matějová. Ta se zároveň bude na prvním místě ucházet o křeslo starosty. „Ráda bych pokračovala v práci, kterou jsem v minulém období začala, ale toto rozhodnutí je na ustanovujícím zastupitelstvu," řekla Deníku Matějová. Pokud by zůstala starostkou, byly by následující čtyři roky jejím druhým volebním obdobím v čele Proskovic.

Koalice v Polance? Nejspíš bez ODS

Devět z patnácti křesel v zastupitelstvu Polanky nad Odrou získalo Sdružení nezávislých kandidátů.

„O koalici se zatím jedná a diskutuje, většinu bychom byli schopni složit sami, ale uvažujeme o tom, že bychom ještě někoho přizvali. Nemáme problém s nikým, je to o lidech, což deklarují i výsledky voleb v zastupitelstvu máme jediného politika. Jediný problém bychom asi měli s ODS," řekl Deníku starosta Pavel Bochnia, který je zároveň lídr kandidátky SNK Polanka nad Odrou.

Dá se zároveň předpokládat, že jednička vítězné strany usedne do křesla starosty i v tomto volebním období, tedy podruhé.

Vřesina: formuje se opozice

Do zastupitelstva Vřesiny se dostalo sedm politických hnutí a uskupení. Koaliční vyjednávání už probíhají, ale bez vítězné strany. „V podstatě tady nějaká jednání probíhají, ale za našimi zády. Proto jsme rozjeli vlastní diplomatická opatření, aby to otevřená radnice ustála," řekl Deníku starosta a lídr kandidátky vítězného hnutí Otevřená radnice ve Vřesině Jiří Kopeň. V tuto chvíli tedy ani není jasné, jestli bude starostou i v dalším volebním období. „Minulé volby jsem kandidoval za Sdružení nezávislých kandidátů, ale vždy jsme hráli na to, že radnice má otevřená a transparentní jednání," dodal starosta Kopeň.

Svinov: vyjednávání jsou složitá

Do svinovského zastupitelstva se dostalo celkem osm politických stran a hnutí. Kdo bude nakonec obvodu z devatenácti křesel vládnout, není zatím jisté. „Je to u nás hodně roztříštěné, a proto jsou povolební jednání velmi složitá. Chceme mít tvůrčí a smířlivé vedení obvodu a respektovat vůli voličů. Na druhém místě skončilo ČSSD a rádi bychom se s nimi dali dohromady a posunuli to ve Svinově někam dál. Jenomže sociální demokracie si klade příliš vysoké požadavky," řekla Deníku starostka a jednička svinovské ODS Eva Poštová.

Stará Ves nad Ondřejnicí: do koalice všichni

Volby ve Staré Vsi nad Ondřejnicí vyhrálo Sdružení nezávislých 2014, jejhož lídrem je starosta Dalibor Dvořák. „U nás by se zastupitelstvo dalo nazvat takovou jednou širokou koalicí napříč politickým spektrem. Nehrajeme si na politické strany a jednoduše zapojíme všechny zastupitele do práce," uvedl pro Deník starosta, který by měl křeslo v čele radnice obhájit už popáté. „O post starosty se ucházet budu a mám vyjednanou i podporu zastupitelů, takže nejspíš opět budu v čele obce," dodal Dalibor Dvořák.

Třebovice: koalice se neustanovuje

Osm z patnácti mandátů získalo v Třebovicích SNK Evropští demokraté v čele se starostou Františkem Šichnárkem. „Za dobu, co jsem starostou, se koalice neustanovuje. Do rady přibíráme stranu, která se umístila druhá ve volbách. V zastupitelstvu pak připravíme společný volební program, kterým se řídíme následující čtyři roky," konstatoval starosta František Šichnárek. Ten získal ve volbách nejvíce hlasů, a proto bude s největší pravděpodobností v čele Třebovic i v tomto volebním období, a to už popáté. 

Průběh koaličního jednání v dalších ostravských obvodech a okolí pravidelně najdete také v tištěném vydání Moravskoslezského deníku.