Hrabová: radnici drží už tradičně ODS

Hrabová patří dlouhodobě k těm ostravským obvodům, které se na volební mapě krajské metropole zbarvují do modré barvy občanských demokratů. Ti zde letos získali šest mandátů. S kým vítězové sestaví koalici, ještě ale není jisté. „Zatím jednáme, nechceme nic uspěchat. Určitě ale na složení koalice budou mít dopad výsledky voleb. I když jsme vítězové, jsme realisté, rada by měla promítnout co nejlépe to nejširší spektrum," přiblížil povolební jednání lídr hrabovské ODS Rostislav Naď, který by zároveň mohl být už třetí volební období starostou. „U nás v ODS a mezi nestraníky v tom máme jasno. Ukáže se, jestli ale nebudou nějaké komplikace," řekla pro Deník jednička ODS v Hrabové.

Klimkovice: koalice podle výsledků voleb

Lázeňské město drží opět oranžová ČSSD, která zde získala pět mandátů jako v minulých volbách. Už teď je ale jasné, že vítězové budou muset sestavit alespoň trojkoalici, aby získali nadpoloviční většinu na radnici. „Možností a kombinací je několik, ale chtěli bychom to sestavit tak, jak občané poměrově rozhodli ve volbách," řekl Deníku lídr ČSSD Zdeněk Husťák. Ten by už druhé volební období měl být starostou. „Předpokládáme, že se nezmění ani post místostarosty s tím, že v pořadí druhé uskupení ve volbách by mělo mít dalšího místostarostu," doplnil. Druhé skončilo hnutí Společně pro Klimkovice, dále Občané Klimkovic, Sdružení KDU-ČSL a NK a s jedním mandátem se umístili komunisté.

Lhotka: sestavu na radnici určí ODS

ODS si v Ostravě nevedla moc dobře. Rekordních výsledků ale dosáhla ve Lhotce. Zvítězila drtivě s 54,7 procenta a má devět mandátů. Po dvou křeslech v zastupitelstvu pak mají sociální demokraté, SNK Lhotka s podporou Ostravaka a SNK Pro Lhotku. „V obvodě se všichni známe, takže tady to je o konkrétních lidech. Je to ocenění práce za posledních dvacet let. Je to vidět i na složení radnice. To je z osmdesáti procent stejné jako minule," uvedl lídr ODS Josef Šrámek. Ten by měl být starostou už pošesté. „V obvodě se navzájem známe, a tak chceme dát křesla v radě ČSSD. Jsou to naši kolegové, které známe a je na ně spoleh," dodal Šrámek.

Michálkovice: komunisté s Nezávislými

Michálkovice jsou jediným ostravským obvodem, ve kterém vyhráli komunisté v čele s oblíbeným starostou Martinem Juroškou, který navíc za KSČM kandidoval na post primátora. V obvodě získali pět mandátů a už mají jasno, s kým chtějí do koalice. „Určitě s hnutím Nezávislí pro Michálkovice. Ti mají tři mandáty, takže budeme mít většinu," sdělil Martin Juroška a dodal, že by pravděpodobně měl být opět starostou. V opozici by se tak měly ocitnout ODS se dvěma mandáty, hnutí Za čisté a bezpečné Michálkovice a hnutí Michálkovice 2014 obě po dvou mandátech a sociální demokraté s jedním křeslem v zastupitelstvu. 

Průběh koaličního jednání v dalších ostravských obvodech a okolí pravidelně najdete také v tištěném vydání Moravskoslezského deníku.