Máte doma plné skříně nepoužívaných věcí a nevíte, kam s nimi?

Možností, jak naložit se starým oblečením, hračkami nebo ložním prádlem, je v Ostravě hned několik. Stačí si vybrat. Pomohou vám sběrné společnosti, charitativní obchody Žebřík nebo i sama Charita Ostrava. Ta přijímá ošacení přímo ve svých provozovnách. „Například v Azylovém domě František. Bereme čisté, nepoškozené oblečení, kterým doplňujeme takzvaný příruční šatník pro lidi bez domova. Stejné je to i v Nízkoprahovém centru ve Vítkovicích. V poslední době nám chybí například pánské rifle všech velikostí, trička nebo tenisky. Pro ženy pak rifle, kalhoty a šusťáky. Všeobecně máme také nedostatek ručníků, osušek i utěrek," upozornil Dalibor Kraut z Charity Ostrava. Dodal, že pomoc v příručním šatníku mohou najít také lidé, kteří střechu nad hlavou mají. „Rozhodně je neodmítneme."

Sbírka šatstva

Doplnil, že ve spolupráci s Diakonií Broumov pořádá Charita humanitární sbírku šatstva s názvem Nepotřebné věci potřebným lidem. „Koná se 16. dubna v prostorách nákladového nádraží v Ostravě na křižovatce Mariánskohorské a Cihelní ulice. Je to pravidelná akce," vysvětlil Kraut.

Další možností jsou charitativní obchody Žebřík. „Lidé k nám mohou donést nejen oblečení, ale i věci do domácnosti, knihy, CD, hračky a umění. Všechny věci pak protřídíme a umístíme do obchodů, které máme v Mariánských Horách a v Porubě. Zboží tam pak prodáváme za ceny srovnatelné se secondhandovými. Na darované věci nemáme speciální požadavky. Peníze, které utržíme, jdou na stavbu stacionáře pro postižené," řekl jeden ze zakladatelů Žebříku, Richard Kazda.

Pokud lidé nechtějí vystrčit paty z domu, ale nepoužívaných věcí se přesto chtějí zbavit, mohou využít nabídky sběrných společností. Jednou z nich je i Reco-Czech, která spolupracuje s brněnskou, jihlavskou a třebíčskou Charitou.

„Zájemce o této možnosti informujeme prostřednictvím letáčků, které rozdáváme do schránek. Lidé pak nepotřebné věci nabalí do pytlů, označí je letákem a připraví na ulici. Náš sběrný vůz je mezi devátou dopolední a desátou hodinou večer vysbírá. Pytle svážíme na jedno místo, kde je třídí lidé z úřadů práce. Věci, které se dají používat dále, předáme Charitě, která si je podle potřeb rozdělí," vysvětlila Martina Dvořáčková ze společnosti Reco-Czech. Zbytek věcí pak firma předává k ekologické recyklaci do automobilového průmyslu. Podle Dvořáčkové je větší zájem o sbírky v menších obcích než ve velkých městech.

Podobně funguje i společnost Seha. „Lidé se o nás dovědí prostřednictvím letáčků. Sesbírané textilie třídíme. Musím ale říct, že použitelných věcí na charitu je maximálně pět procent. Nepoužitelné pak přerozdělujeme podle materiálů. Například svetrovina se rozemele na prach, vyrábí se z ní velké koberce, které slouží k zateplování nebo do aut," uvedl majitel firmy Robert Chlumecký.

Ostravské studentky pořádají charitativní Bazar – Pošli to dál

Přispět na dobrou věc mnohou lidé už toto pondělí 8. dubna. Studentky Ostravské univerzity totiž v rámci svého semestrálního projektu pořádají charitativní Bazar – Pošli to dál. Jeho výtěžek věnují mobilnímu hospici Ondrášek. „V Bazaru prodáváme oblečení, doplňky, šperky, ale i mnoho dalších věcí. Sháníme je samy po známých a kamarádech. Čas od času se nám někdo ozve a věnuje nám i své kousky. To, co neprodáme, odvážíme do organizace Vzájemné soužití. Do posledního tam všechno využijí," řekla jedna z organizátorek Bazaru Nikola Kramárová, která se spolužačkami studujeme na filozofické fakultě obor Management v neziskovém sektoru. Podle ní byl první pokus Bazaru propadákem. „Výtěžek nestál za nic. Při druhém pokusu jsme prostřednictvím Bazaru získaly sedmnáct tisíc korun. Věnovaly jsme je Staré Aréně, jelikož potřebuje každou korunu na renovaci," dodala Kramárová. Charitativní akce se koná v centru Cooltur na Černé louce od 14.00 do 19.00 hodin.