Ještě nedávno zvládal práci kolem svých 14 včelstev, v současnosti už má včelstva jen čtyři. „Člověk už nemá tolik sil. Tak jsem si nechal jen ta čtyři včelstva, starám se ale o ně dobře. Ta další jsem už rozprodal,“ vysvětluje Ivan Korba a dodává, že při stáčení medu mu pomáhá jeho zeť. Med z první snůšky byl letos podle Ivana Korby kvalitní.

„Med jsem letos stáčel poprvé 14. května a byla to nejlepší snůška za posledních minimálně deset roků. Druhá snůška bude někdy počátkem července, hodně nektaru včelky už nanosily z kvetoucích lip,“ vysvětluje Ivan Korba.

Město nabízí včelám rozmanitost

Málokoho by při procházení opavského Dolního náměstí napadlo, že rušno není jen na zemi, ale také o několik pater výše. Na jedné z tamních budov totiž stojí úly manželů Michaely a Jiřího Štěpáníkových.

Na střeše chovají především matky, které pak rozmisťují do dalších včelstev. Šestatřicetiletá Michaela Štěpáníková začala včelařit před pěti lety, přivedl ji k tomu její muž, který pochází z Bystřice pod Hostýnem.  „Včelařil už jeho dědeček. Můj muž už tedy měl nějaké zkušenosti, já ne,“ vysvětluje Michaela Štěpáníková. 

"Nezdá se to, ale květena kolem dává včelám hodně rozmanité potravy. Není to jako včelaření na polích, kde je monokultura, hlavně řepka. Ve městě je pro včely snůška od jara do podzimu," dodává rodilá Opavanka.

close Více čtěte exkluzivně v tištěném Deníku.. info Zdroj: Archiv zoom_in Více se na téma městské včelaření v Moravskoslezském kraji dočtete už zítra - v středečním tištěném vydání Deníku.

Deník si lze v papírové nebo kompletní elektronické verzi předplatit na www.mojepredplatne.cz.