Když se blížil rok 1968, došlo k jistému společenskému uvolnění, ale noviny byly plné překračování plánů, zlepšovacích návrhů a schůzí. Ostravská pobočka svazu novinářů navrhla vytvořit „živější noviny". Teprve k výročí vzniku Ostravy ostravská radnice ustoupila a v rámci výstavy o životním prostředí na Černé louce povolila vydávání Poledníku.

Takto vypadala hlavička titulní strany ostravského Poledníku. Vycházel během výstavy na Černé louce v letech 1966 a 1967. Byly to první takzvaně bulvární noviny vydávané v Československu po roce 1948.

Čiperný Poledník

Jeho hlavní postavou byl excelentní novinář Lubomír Calábek. Lidé si Poledník rvali z rukou, konečně se začali dozvídat, že se v Ostravě krade, nezřízeně pije, občané se napadají a rozvádějí a dopouštějí se podvodů. Zajímavý byl článek o dojmech městských funkcionářů, kteří navštívili Finsko. Šokovala je vysoká úroveň nové městské architektury a obchody plné zboží. Nová výstavba v Ostravě by měla urbanisticky kopírovat Finsko!

Na výstaviště přijel osvoboditel města, generál Jeremenko. Stranickým kritikům Poledníku vadilo, že na fotografiích jsou polonahé dívky. Z Černé louky začalo vysílat Mikrofórum, kterému bylo doporučeno zařazovat méně západní hudby. Šéf vysílání se ale pyšnil tím, že Mikrofórum je nejposlouchanější východní pořad v Západním Německu. Podrobně byla popisována návštěva ostravské delegace v Coventry, kde probíhal Československý týden. Nejkrásnější dívkou Severomoravského kraje se stala Jana Možíšová, Poledník uveřejnil dokonce její tělesné proporce. Ze zahraničních zpráv dominovala izraelsko-arabská válka. Organizátoři ostravské výstavy nabídli zahraničním účastníkům exkurzi na šachtu Šalamoun.

Novinky v novinách

Poledník kritizoval, že v Ostravě bylo „úžasně zvýšeno" jízdné městské dopravy cesta v jednom pásmu přišla na celou korunu! Zrušeny byly přestupy. Svůj díl dostali i veksláci, kteří obtěžovali cizince a vyměňovali jim koruny za tvrdé valuty. V hotelu Palace se ubytovalo jedenáct mistrů-kuchařů z republiky i ze světa. Zajímá je kulinářská část výstavy. Dům umění nabídl výstavu ostravských malířů a sochařů. Otevřen byl hudební Semafor klub, který zahájil činnost pořadem Dobrý večer, paní Hegerová. Na výstavišti se začaly prodávat kontaktní čočky, zájem byl úžasný, propagoval je MUDr. L. Nohel z Hornické polikliniky. Připravovala se stavba nového vítkovického nádraží, které prý bude „absolutní nádražní špičkou". V Ostravě se začal promítat film Jiřího Krejčíka Svatba jako řemen, lístky byly okamžitě vyprodány, dokonce se s nimi kšeftovalo. Padl návrh, aby se důlní slaná voda z Dolu Bedřiška využívala na koupališti. Bylo by to jako u moře.

O hříšných lidech

A kriminalita? Před návštěvou prezidenta republiky bylo v létě 1967 preventivně zavřeno dvacet dva kapsářů. Zadržen byl podvodník, který nabízel za finanční zálohu přednostní dodání moderního nábytku. Sotva zletilá dívka nabízela za úplatu sex. V Porubě došlo k vraždě, pachatel byl dopaden za deset minut. Jeden otec ze Slezské Ostravy chtěl upálit syna na hromadě chrastí a papíru. Chlapec utrpěl popáleniny třetího stupně. Jedenáct mladistvých ostravských zlodějů kradlo měď a prodávalo ji do sběren. Řidiči zcizovali v pivovaru pivo ve velkém.

První bulvár

Ostravský Poledník byl vlastně v tehdejším tuhém režimu první bulvární list v Československu, který si dovolil psát i o stinných stránkách společnosti, případně se zabýval tématy, která byla lidsky zajímavá, nezvyklá či kuriózní. Závěrem jen tolik, že většina tvůrců Poledníku nedopadla po roce 1968 dobře. Někteří byli z novin vyhozeni a měli zákaz psát. Odvážného novináře Lubomíra Calábka uštvali za normalizace k smrti. Na první list, který se po roce 1948 alespoň trochu podobal skutečným a pohotovým novinám, by se nemělo zapomenout.