V minulém týdnu byli ze zastupitelského klubu ANO v Ostravě vyloučeni primátor Tomáš Macura a jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová, dobrovolně pak v reakci na to vystoupili i další náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitel Robert Čep. V neděli se k nim pak přidal také radní Ondřej Němeček a v pondělí i Maxim Pachomov.

„Varoval jsem před tím (že odejdu, pozn. red.). Chtěl jsem, aby klub zůstal jednotný. Vnímám to jako neprofesionální a špatně připravený krok. K současnému vedení klubu nemám důvěru," řekl v neděli ČTK Němeček. V pondělí Česká televize informovala o vystoupení dalšího zastupitele Maxima Pachomova. Předsedkyně zastupitelského klubu Hana Tichánková Deníku informaci potvrdila. „Pan Pachomov mi písemně doručil informaci, že vystupuje ze zastupitelského klubu ANO,“ řekla Tichánková.

Primátor Ostravy Tomáš Macura.
Primátor Macura založil nový klub zastupitelů. ANO v Ostravě přišlo o 4 hlasy

V praxi to znamená, že koalice ANO, Spolu, Piráti v ostravském zastupitelstvu ztratila nadpoloviční většinu a nyní má v 55členném zastupitelstvu pouze 27 křesel. Bude tak muset jednat o rozšíření o další politický subjekt.

Nová koalice

„V této chvíli jsme s kolegy ze zastupitelstva v kontaktu pouze informativně, čekáme do středy, kdy proběhne oblastní sněm ANO, do té doby není možné kompetentně vyjednávat o doplnění staré koalice či tvorbě nové,“ odkázala Tichánková na klíčové jednání, z něhož vzejde kandidát na primátora, pozice dvou náměstků i jednoho radního, tedy na posty, které nyní drží lidé, jež zastupitelský klub ANO, a v některých případech i samotné hnutí, opustili.

„Ihned po jmenování kandidátů začneme napřímo vyjednávat se zastupitelskými kluby. Jsme otevřeni vůči všem partnerům a určitě se se všemi sejdeme,“ ujistila diplomaticky Tichánová. Klíčovým krokem však bude odvolání primátora Tomáše Macury z funkce, přičemž v současnosti si nikdo nemůže být ničím jist.

Jak to může dopadnout?

Reálných je několik scénářů, nyní začnou zcela nová jednání. Ničím jisté si nemůže být ani ANO. To však s ohledem na stále největší počet mandátů nebude snadné „knokautovat“, navíc by se pro Spolu ve vzduchu vznášela hrozba odvety na obvodních radnicích, kde s ANO spolupracují (Jih, Slezská Ostrava), případně i s Piráty (Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba).

Jisté je, že koalici Spolu dochází trpělivost. „Neudržitelná. Tak by se dala jedním slovem popsat situace na městě, kdy hnutí ANO nedodrželo koaliční dohodu již 5 měsíců po podpisu. Práce politiků má v prvé řadě zajistit dlouhodobý rozvoj našeho města a zajistit jeho běžný chod, proto je pro nás koaliční dohoda vždy závazná a interní spory ANO, které vyústily v ohrožení chodu města jako nepřípustné,” zkritizoval nestabilitu v hnutí ANO lídr koalice Spolu a náměstek primátora Jan Dohnal na svém facebookovém profilu.

První ženou ve vedení města Ostravy chce být Hana Tichánková. Ve fotogalerii najdete snímky všech zastupitelů města Ostravy zvolených v září 2022.
Ostrava hledá primátora: První ženou ve vedení města chce být Hana Tichánková

„Koalice nemá nyní potřebnou většinu v zastupitelstvu. Proto znovu otevíráme jednání a ustavení koalice, která už nebude narušovat běžný chod města a garantuje další pozitivní rozvoj, a to v co nejkratším možném čase. Mě osobně velmi mrzí, že místo práce, které jsme se mohli věnovat, musíme ztrácet čas politickými válkami, které občanům nepřinesou vůbec nic, jen prohloubí jejich nedůvěru v politiku,” dodal Dohnal.

ANO má nyní v zastupitelstvu 15 členů, Spolu 9, Piráti 3, klub Nezařazených s primátorem Macurou bude mít patrně 6 členů, Ostravak 8, SPD 7, Starostové pro Ostravu 4 a Ostravská levice 3.