Jak vypadá kondiční trénink české parahokejové reprezentace, jak mohou vařit nevidomí nebo co všechno musel udělat pro své úspěchy šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek? To a mnoho dalšího z oblasti sportu, gastronomie a hudby přináší první ročník ParaFestu, který začal ve čtvrtek 5. května dopoledne a potrvá až do sobotního večera.

ParaFest, který se koná v ostravském Trojhalí, si klade za cíl, ukázat veřejnosti, že jde propojit svět handicapovaných se světem bez handicapu.

Čtvrteční dopoledne patřilo hlavně školákům, kteří si mohli vyzkoušet různé adaptivní sporty jako jsou atletika, basketbal, hokej, lukostřelba, golf, boccia a jiné, podívali se na kondiční trénink české parahokejové reprezentace, zhlédli Gastroshow Food Atelieru Davida Valčíka a užili si talkshow Jakuba Koháka s hosty – předsedou paralympijského výboru Zbyňkem Sýkorou, paralympijským plavcem Arnoštem Petráčkem, paralympionikem ve stolním tenise Jiřím Suchánkem a úspěšným reprezentantem ve stolním tenise Petrem Korbelem.

Páteční dopoledne pro školáky bude podobné, jen Jakuba Koháka vystřídá Zuzana Glacová, která v její talkshow vyzpovídá šestinásobného paralympisjkého vítěze v cyklistice Jiřího Ježka, stříbrného paralympionika v hodu diskem Miroslava Šperka a mistryni Evropy v paraatletice - ve vrhu koulí – Miroslavu Obrovou.

O tento program ale nepřijde ani veřejnost, ve čtvrtek a v pátek začíná ve 14 hodin, v sobotu už v 11 hodin. V talkshow Zuzany Glacové se ten den jako hosté představí parahokejový reprezentant David Drahoninský, bronzová paralympionička ve vrhu koulí Anna Luxová a a účastník několika mistrovství světa a mistrovství Evropy v paraatletice Vojtěch Konečný.

Ve čtvrtek se návštěvníci mohou těšit v 16.30 hodin na exhibici ve stolním tenise, po které vystoupí v 18 hodin skupina Banda del Café, v pátek čeká návštěvníky v 17 hodin vystoupení skupiny Nedivoč a Hand Dance, kteří předvedou umělecké tlumočení do českého znakového jazyka. Ve 20 hodin vystoupí známé těleso The Tap Tap, po nich pódium obsadí „dýdžejové“.

Sobotní program zpestří ve 14 hodin autogramiáda mistryň České republiky ve florbale v letošním ročníku – týmu FBC Ostrava, a také škola čepování s Jakubem Šrubařem z Pivní akademie. V kulturním programu se od 18 hodin postupně představí DJ Peet, Kapitán Demo, Bandjeez s Kateřinou Marii Tichou a závěr obstará opět DJ Peet.