Trestní oznámení na neznámého pachatele podaly jak státní podnik Diamo, který má haldu sanovat, tak i společnost Ridera, která pro něj zhotovovala oddělovací stěnu. Měla zabránit hoření ke skládce toxických kalů, místo toho v ní byly nalezeny plasty, kusy dřeva, kovů, textilií a dalšího odpadu. Podle Diama složení neodpovídá, podle Ridery jde o certifikovaný materiál. Obě strany si proto u policie nechaly „prověřit“, kdo nevhodný odpad na haldu navezl. Policie případ prověřovala zhruba rok. „Ve věci se nejedná o trestný čin,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská pro Seznam Zprávy.

Kriminalisté však nevyloučili, že mohl být porušen zákon o odpadech, proto případ předali České inspekci životního prostředí, která zde už delší čas rovněž zjišťuje možná pochybení. Policisté podle Štětínské pracovali s několika znaleckými posudky, studovali listiny a vyslýchali jednotlivé strany.

Parkování v Ostravě. Ilustrační foto.
Jak si vede Ostrava a proč chystá změnu? Deník srovnal modré zóny napříč Českem

Na základě masivní pozornosti vznikla počátkem tohoto roku i mezirezortní skupina, která má (poněkolikáté) určit nejvhodnější způsob sanace haldy, která v této podobě už v Ostravě neměla existovat a obvodní báňský úřad už v roce 2012 nařídil jasný způsob sanace. Uzavření policejního vyšetřování však neznamená, že by téma halda skončilo

Pro město se nic nemění, požaduje okamžité řešení

„Postoj města k heřmanickému odvalu se netýká nějakých právních sporů, který tam probíhá mezi Diamem a dalšími subjekty, snažíme se vyřešit ekologickou zátěž jako takovou,“ řekl Deníku primátor Ostravy Jan Dohnal. „Takže dál spolupracujeme s Diamem a ministerstvy na plánech, které povedou k asanaci této ekologické zátěže. To, že se tam ději i nějaké věci v rovině trestních oznámení mezi jednotlivými aktéry, je věc, která náš názor na haldu bezprostředně neovlivňuje. Pro nás je to téma nadále,“ dodal Dohnal s tím, že halda je problém a město požaduje jeho okamžité řešení.

Muž se k vraždě známého přiznal.
Napadení u Ostravy skončilo popravou a vhozením těla do jímky

Kauza se dostala do popředí zájmu 14. prosince minulého roku, kdy Diamo informovalo o zastavení sanace. Uvádělo pro to dva důvody – zmíněný spor se společností Ridera, která pro něj zhotovila stěnu, jež má prohořívající haldu oddělovat od okolí, zejména od v zemi zapouzdřeného nebezpečného chemického odpadu z koksoven. A pak také, a zřejmě především, uvádí jako důvod zastavení prací změnu majetkových poměrů, kdy se vlastníkem většiny pozemků pod samotnou haldou stala společnost cresco&finance Dalibora Tesaře.

Mohou sanovat zadarmo, řeší správný postup

Diamo bylo přesvědčeno, že vlastník Dalibor Tesař požaduje nesmyslné částky za pronájem sanovaného místa, ten to odmítá a před časem dal ve známost, že Diamo může pokračovat úplně zadarmo. Diamo však nyní čeká na výsledky studií, které by navrhly ideální postup sanace, je proto otázka, nakolik jsou majetkové vztahy skutečný problém.

V minulosti padlo několik plánů, dosud se ale za dvanáct let podařilo sanovat zhruba jen asi pětinu celé lokality, odkud se termická aktivita rozšířila ke kalovým nádržím, odpadu z koksovny a podle některých ukazatelů jsou zde výrazně překračovány limity škodlivin. Diamo podotýká, že tak je tomu v širokém okolí a že halda horšímu ovzduší v Ostravě nijak zvlášť nepřispívá. I proto rozmístilo na haldě několik permanentních měřících čidel.

Konopex 2023 v Trojhalí Karolina, 21. dubna 2023, Ostrava.
Víkendové tipy: Ostrava láká na Konopex, tunningový sraz či Čarodějnický slet

V souvislosti s haldou ale vyvstala řada otázek, Diamo například myslelo, že rozsáhlé kaly byly z lokality už dávno odtěženy, až po pěti letech se zjistilo, že nikoli. A nyní začínají jejich hráze hořet.

Sanace by aktuálně měla spočívat ve dvou hlavních krocích – jednak v rozebrání a zchlazení haldy, kdy se materiál takzvaně kazetově přeskládá, a pak také v utěsnění, aby se zamezilo přístupu vzduchu. A v dobudování dalších dvou dělících stěn – to údajně ještě letos. Petici za sanaci haldy letos podepsaly tisíce lidí.