Z její nabídky si vyberou posluchači jakéhokoli věku či hudebního vkusu a ve vybraných cyklech si mohou navíc vedle profesionálních hudebníků zahrát začínající orchestrální hráči nebo sóloví umělci. Od sedmdesáté koncertní sezony navíc JFO začala vypisovat výzvy pro současné skladatele, jejichž díla pak ve světových premiérách zaznívají v nadcházejících sezonách, v té 71. tomu tak bude například v koncertním cyklu E – Elán mladých.

Pestrou nabídku symfonických a moderovaných koncertů pro základní či střední školy navíc před několika lety JFO rozšířila, ve spolupráci se scénáristkou a dramaturgyní Lenkou Jaborskou, o dnes již tolik žádaný rodinný cyklus D, který bude mít od příští sezony zbrusu nového sourozence – interaktivní koncertní cyklus (malé d) pro rodiče s dětmi v předškolním věku.

Svíčková omáčka coby součást ďábelského plánu. Ilustrační foto.
Takovou svíčkovou jste ještě nejedli! O recept se zajímají i ostravští soudci

Ostravská filharmonie je v tuzemsku progresivním tělesem, které nejenže udržuje vysokou úroveň provedení tradičního symfonického repertoáru, ale nebojí se ani spolupráce s mladými umělci či interakce se samotnými návštěvníky koncertů. V dramaturgii následující koncertní sezony tak nalezneme vedle očekávaných symfonických cyklů také koncertní řady a workshopy pro školy, rodiče s dětmi, seniory i aktivity pro mladé umělce z Česka i zahraničí.

„Pestrou škálu nejen koncertních, ale také edukačních aktivit považujeme v současnosti za pevnou součást nabídky koncertních sezon. Vzdělávací aktivity jdou se samotnou interpretací hudby často ruku v ruce a je pro nás nesmírně důležité, aby si návštěvníci našich koncertů, úměrně svému věku či zájmům, odnášeli ze společně stráveného času nejen hudební prožitky, ale také obohacení ve smyslu nově získaných vědomostí či dovedností,“ vysvětluje ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Současná pestrá nabídka koncertních cyklů i dalších edukačních aktivit je tak výsledkem dlouholetého procesu rozšiřování původních symfonických cyklů o nové, specificky zaměřené, a zároveň spolupráce s dramaturgyní a scenáristkou Lenkou Jaborskou, která stojí za návštěvnicky oblíbenými koncertními cykly C (moderované koncerty) a D (koncerty pro rodiny s dětmi). V JFO navíc vede workshopy pro děti od dvou let až po dospělé a je autorkou koncertů pro mateřské, základní i střední školy. Ta ve své práci čerpá inspiraci především ve své rodině.

Spadlý strom poškodil v Heřmanicích auto a dům, pomohli hasiči.
Hasiči opět v akci. Spadlý strom v Heřmanicích zdemoloval auto i dům

„Každodenní situace s mými čtyřmi dětmi ve věku od jednoho roku do deseti let jsou zdrojem silných emocí a námětů. Témata i dialogy mi často dozrávají v hlavě i několik týdnů a jejich první čtenářkou je obvykle má nejstarší dcera Linda, která je zároveň nejvěrnější posluchačkou našich koncertů, a tak společně s Vláďou a orchestrem oslavila vloni už svou desátou sezónu. Pokud se u čtení scénářů směje, vím, že budou skvěle fungovat,“ říká Lenka Jaborská.

Nabídka Janáčkovy filharmonie Ostrava tak bezpečně uspokojí návštěvníky všech věkových kategorií i úrovně hudebních znalostí. „Hudba má v životě člověka důležitou roli a naším záměrem je uspokojit nejen stávající posluchače, ale být také partnerem ve vzdělávání a prohlubování vztahu k hudbě školám, rodičům, začínajícím umělcům a v neposlední řadě také seniorům v rámci programu Filharmonie plus. Snažíme se nabídnout takové aktivity, které nejen Janáčkově filharmonii zajistí nyní i do budoucna širokou návštěvnickou základnu,“ dodává Žemla.