„Spojení DK Poklad a DK Akord přináší své ovoce. A to nejen v úspoře provozních nákladů, ale i především v tom, že naši zkušení pracovníci ze Zábřehu již chystají kulturní akce v Porubě. Byť je zdejší kulturák rozestavěné torzo,“ popisuje programový šéf společnosti Akord&Poklad Michal Kubíček.

Ještě než noví zhotovitelé porubského kulturního domu stavební společnosti Zlínstav, Geosan Group a Ridera Stavební v konsorciu POKLAD Z+G+R získaly veřejnou zakázku, veřejnost v tomto obvodě měla za sebou první zábavy pod hlavičkou Pokladu. Letní kina, seniorské bály a posezení či koncerty.

DK Poklad v Ostravě-Porubě, červen 2019.

„Filmy se zde promítaly po neuvěřitelné dvaadvacetileté pauze. A to nemluvě o hudebních vystoupeních,“ pokračuje Kubíček s tím, že velké plus spojení Akordu s Pokladem spočívá i v postupných renovacích právě v letním amfiteátru. Loňskou návštěvnost mají spočítanou na více než pět tisícovek diváků.

Pod taktovkou Akordu& Pokladu se v porubském „kulturáku“ dělají také úpravy původního projektu obnovy. Z přednáškového sálu se vytvoří moderní minikino a z částí kanceláří salonky či učebny pro vzdělávací a spolkovou činnost. Před restaurací se objeví terasa a zvětšení se dočká například i cvičební sál.

Na obnově Pokladu se podle náměstkyně ostravského primátora Zuzany Bajgarové nyní opět pracuje. Po dvou letech handrkování s vypovídáním smluv, odvoláváním a sháněním nového stavitele. Pokud budou dělníci mít přesčasy o víkendech, teoreticky jim do taktu může v srpnu zahrát i Jarek Nohavica.

K TÉMATU

Otázka pro: Darinu Daňkovou, jednatelku společnosti Akord&Poklad:

Jak je ošetřeno, že rekonstrukce zdárně skončí?

„Smlouva se zhotoviteli je tentokrát přísná. Kromě běžných sankcí a pokut obsahuje také ujednání o složení bankovní záruky ve výši patnácti milionů korun, z níž můžeme čerpat finanční prostředky v případě neplnění smlouvy. Dále bude každá faktura proplácena do výše devadesáti procent a zbývajících deset procent pak poslouží jako zádržné neboli pro zajištění našich nároků vyplývajících ze smlouvy. A zhotoviteli bude zaplaceno až po řádném předání díla bez vad a nedodělků. Za nejdůležitější ovšem považuji ujednání o plnění harmonogramu prací. Pokud se totiž zhotovitel dostane do prodlení s plněním harmonogramu o více než čtyři týdny, máme nárok na smluvní pokutu ve výši 0,12 procenta z ceny díla. A to za každý započatý týden. Časový skluz si samozřejmě mohou stavaři vyrovnat a v tom případě jim sankce budou vráceny. Toto ujednání o postupném řádném plnění harmonogramu prací tudíž vytváří na zhotovitele dostatečný tlak, aby prováděli své práce řádně a včas.“ Darina Daňková, jednatelka společnosti Akord&Poklad

Amfifest v letním kině

Filmové večery pod širým nebem i pásmo větších produkcí, jejichž vrcholem bude vystoupení Jaromíra Nohavici. To je Amfifest, který se v porubském letním kině uskuteční od 10. do 31. srpna. Jeho program najdete v tabulce níže.

PROGRAM LETNÍHO KINA:

• Teorie tygra, české komediální drama, v letním kině v sobotu 10. srpna od 20.30 hodin
• Lásky čas, britské romantické fantasy drama, v letním kině v neděli 11. srpna od 20.30 hodin
• Naprostí cizinci, italské komediální drama, v letním kině v neděli 18. srpna od 20.30 hodin
• Jaromír Nohavica, koncert „slezského barda“ v sobotu 24. srpna od 20 hodin
• Cavewoman, poprvé v Ostravě uvedou divadelní inscenaci na motivy populární show Caveman v neděli 25. srpna od 19 hodin
• Drobečky z perníku, dojemná divadelní komedie se Simonou Stašovou v hlavní roli, v úterý 27. srpna od 19 hodin
• Ondřej Havelka & Melody Makers, koncert mezi nebem, swingem a jazzem, ve středu 28. srpna od 19 hodin
• Teroristka, česká černá komedie, v letním kině ve čtvrtek 29. srpna od 20.15 hodin
• Animovaný film pro děti v letním kině v pátek 30. srpna vod 20.15 hodin (až do 15. července se hlasuje na facebookovém profilu DK Poklad o promítaný film, ve hře jsou Wall E, V hlavě, Zootropolis: Město zvířat, Jak vycvičit draka a Coco) • Bohemian Rhapsody, britsko-americký hudební dokument o skupině Queen, v letním kině v sobotu 31. srpna od 20.15 hodin

Podle programového šéfa Michala Kubíčka se dá do 10. července koupit přenosná permanentka Amfifest se vstupem na divadla i koncerty (včetně Jaromíra Nohavici) a dvě letní kina. Prodávají se v porubském infocentru a zábřežském „kulturáku“.