I když hlavní „šúrování“ po zimě v ulicích naplno vypukne v dubnu, některé obvody už začaly s takzvaným předčištěním. Například na Jihu se o to pokoušeli od minulého týdne.

„Na vytipovaných místních komunikacích jsme začali uklízet 7. března. Na začátku týdne počasí moc nepřálo, teploty se pohybovaly pod nulou a odpoledne se vyšplhaly jen slabě nad bod mrazu. Samosběry tak nemohly odvádět práci naplno, protože voda v nich zamrzala. S oteplením to bude snadnější,“ uvedl mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty s tím, že kompletní rajonové čištění bude jako každoročně probíhat po celý duben.

„Největším problémem při rajonovém čištění jsou parkující automobily a jejich neukáznění majitelé. Kdyby se nemuselo vymetat a vystříkávat špínu pod parkujícími automobily, probíhaly by práce mnohem rychleji,“ podotkl Kutty.

Počasí zatím úklidu přeje

I ve Slezské Ostravě se už uklízí. „V současnosti díky dobrým klimatickým podmínkám probíhá čištění exponovaných míst, to znamená komunikací a chodníků s největším posypem. Hrabání ploch veřejné zeleně a další rozsáhlejší čištění začne počátkem dubna. Každoroční rajonové čištění proběhne během dubna a května. Nyní vybíráme oblasti úklidu, do kterého budou zapojeni také nezaměstnaní občané v rámci odpracování si potřebných hodin, aby jim byla poskytnuta plná dávka hmotné nouze,“ upřesnila místostarostka Slezské Ostravy Hana Heráková.

Strojově i ručně se už uklízí i v centru Ostravy – v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Kromě chodníků a cest se shrabuje i listí v parcích.

„Strojový úklid probíhá v lokalitách centra města, sídliště Šalamouna, Fifejdy a v Přívozu. Ruční čištění spočívá ve vymetání štěrku, soli a pouličního odpadu z chodníků. Ručně se čistí i podchody, například pod Frýdlantskými mosty, v pasáži Vesmír a průchody na ulicích 30. dubna a Nádražní. Díky dvěma vysavačům můžeme uklízet i psí exkrementy. Sváží se i velkokapacitní odpad, s úklidem po bezdomovcích výrazně pomáhá veřejná služba a klienti Probační a mediační služby,“ uvedla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková s tím, že v centru města, v Komenského sadech, parku M. Horákové a sadu B. Němcové se už také hrabe listí.

Pokud nesněží a je sucho, nechává obvod Poruba komunikace průběžně přečišťovat i v průběhu zimy. „V takových případech jsou komunikace přečišťovány samosběrnými zametacími vozy nepřetržitě. Velmi se nám osvědčilo, že už druhou zimu nevyužíváme inertní materiál. Díky tomu nejsou po zimním období komunikace znečištěny struskou a snížila se prašnost,“ tvrdí mluvčí Poruby Jana Končítková.

Dodala, že při „jarním úklidu“ budou zvýšenou pozornost věnovat také péči o veřejná prostranství obnášející mimo jiné i sbírání odpadků. „Tyto práce si na rozdíl od čištění komunikací zajišťujeme vlastními silami, a to pomocí pracovníků veřejně prospěšných prací a veřejné služby. V minulých letech se ukázalo, že pracovní čety uklidí v Porubě za jednu denní směnu z veřejných prostranství téměř půl tuny odpadků,“ upřesnila Končítková.