Deník sleduje ukrajinsko-ruský konflikt také z pohledu Moravskoslezského kraje - ZDE.
Podle svých slov ji nedostal za válčení, ale zpívání. „Nejsem příznivcem laciných gest. Vracení medailí, poklekávání, mávání vlaječkami,“ prohlásil s tím, že Ukrajina v současné době potřebuje pomoc. „Na mých stránkách se teď objevuje číslo účtu SOS Člověk v tísni Pomoc Ukrajině, na který můžete nějaký příspěvek poslat. Já už tak udělal,“ prohlásil písničkář, který k podobnému kroku vyzval i své posluchače.
Nohavica zazpíval osm písní. Tou první byla Pánové nahoře, jež poprvé zazněla před čtyřiceti roky v Plzni na Portě. „Platila tehdy stejně, jako platí i dnes. Mezi ty Pány nahoře, ke kterým se obracím, patří i prezident Putin, se kterým opravdu nesouhlasím. Ta válka je mi proti srsti,“ řekl Nohavica. Jak zdůraznil, přátele má mezi Rusy i Ukrajinci. „Mám přátele na Ukrajině. Mám přátele v Rusku. Je mi zatěžko se od svých přátel odstřihnout. Snad se ti politici domluví,“ dodal písničkář.
Rakety
Během koncertu zazněla i legendární píseň Rakety. „Píseň jsem napsal v listopadu 1983. Sovětský svaz tehdy u nás instaloval své rakety. Bál jsem se tehdy. Jako se bojím i dnes,“ dodal. Zhruba půlhodinové vystoupení zakončila píseň Minulost, kterou zazpíval česky, ukrajinsky a rusky.
Podívejte se na koncert z podkroví
„Mé písně si lidé zpívají v různých zemích, v různých jazycích. Anglicky, německy, polsky, rusky, ukrajinsky, bělorusky, holandsky, italsky, španělsky. Jsem rád, že písněmi spojuji lidi,“ uzavřel Nohavica.
K TÉMATU
Puškinova medaile
Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům Ruské federace i cizincům, kteří se v Rusku výrazně zapsali do povědomí svou tvorbou v kulturní oblasti, literatuře a dalších uměleckých oborech či humanitních vědách. Puškinovu medaili zatím obdržela tisícovka lidí z celého světa, z Čechů bývalý prezident Václav Klaus na Pražském hradě v roce 2007 z rukou ruského velvyslance, v roce 2018 pak ještě předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka.
Jaromír Nohavica po obdržení ceny 4. listopadu 2018 v Moskvě uvedl: „Je to pro mě velká čest. Vzpomínám, jak jsem před 35 lety jako mladý bard s kytarou v Ostravě zpíval píseň Bulata Okudžavy. Alexandr Sergejevič (Puškin) je tu dnes se mnou, jako všichni ruští básníci a bardi, které jsem četl, zpíval či překládal. Když zpíváš něčí píseň, staneš se částí jeho duše a nejsi jeho nepřítelem."
Nohavica nyní čelí kritice, že po vypuknutí války na Ukrajině medaili nevrátil. Polské město Katowice dokonce vypovědělo smlouvu o pronájmu sálu, kde se měl v dubnu konat jeho koncert.
V březnu čeká písničkáře řada koncertů. Objeví se v Hodoníně, Uherském Brodě, Frenštátu pod Radhoštěm a Frýdlantu nad Ostravicí. Šňůra vyvrcholí 25. března v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě, kde měl před čtyřiceti roky první veřejné vystoupení.