„Nechceme, aby se budova stala dalším sporným bodem a objektem ve městě. Chceme to dotlačit do fáze, kdy se za nás ta rekonstrukce skutečně už začne provádět," nastínil své představy primátor.

Město proto po konzultaci s Národním památkovým úřadem ještě do konce listopadu vypíše takzvanou vyzvanou architektonickou soutěž, která je rychlejší než běžná otevřená soutěž a která spočívá v tom, že se osloví pouze omezený počet uchazečů.

Přípravu soutěže pro město obstará brněnský architekt Ludvík Grym, Útvar hlavního architekta je totiž plně zaměstnán přípravou soutěží na proměny náměstí Msgre. Šrámka, Umělecké ulice před Domem umění a přípravou rekonstrukce Domu kultury města Ostravy s koncertní halou.

HISTORICKÁ PODOBA JE PRIORITNÍ

V prvním prosincovém týdnu by pak soutěž měla být oficiálně vyhlášena. „Celou soutěž pojmeme dvoukolově, v první fázi oslovíme šest až deset kanceláří nejen tuzemských, ale i z Evropy, z nichž v únoru příštího roku vybereme dvě až tři. Do konce dubna bychom pak rádi znali vítěze a dohodli se s ním na zadání veřejné zakázky," přiblížil Macura.

Soutěž bude mít několik podmínek.

Město chce totiž v co největší míře zachovat původní podobu jatek, využít je pro kulturní účely a revitalizovat i okolní prostranství formou streetartového umění. Pokud se městu podaří odkoupit i novodobou přístavbu jatek, měl by objekt v budoucnu sloužit pro potřeby Galerie moderního umění Plato. Ta bude dočasně sídlit ve vedlejší budově bývalého hobbymarketu Bauhaus, kam se přesune z multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích.

Moravská Ostrava a Přívoz před dvaadvaceti lety historická jatka z roku 1881 prodala i s okolními pozemky za 38 milionů korun Bauhausu. Objekt ale chátral, a tak jej město před několika měsíci odkoupilo za 80 milionů korun zpět. Podle znaleckých posudků je jejich současná hodnota ještě o více než deset milionů vyšší.