Některé radnice přijetí úvěru plánovaly už na přelomu roku, pro jiné byly impulsem výhodné úrokové sazby v době koronavirové epidemie. Vyjma Poruby, která o úvěr žádala loni, jeho přijetí vyřizují všechny ostatní obvody z takzvané velké šestky.

Nejvyšší částku pro úvěr, která zároveň znamená největší poměrnou část k letošnímu rozpočtu, připravuje radnice Slezské Ostravy. Nejrozsáhlejší ostravský obvod podniká kroky k přijetí úvěru ve výši 200 milionů korun.

Parkoviště a příjezd k ostravské Outlet Aréně Moravia, nedaleko mostu přes Odru do Petřkovic, Ilustrační foto.
Ostrava bude mít nové parkoviště v režimu park and ride

„Chceme jej využít na modernizaci našeho bytového fondu a také například na výstavbu sportovní haly v Koblově nebo modernizaci kulturního domu v Heřmanicích,“ uvedl starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, podle něhož je hlavním cílem radnice nezastavovat v koronavirové době investiční projekty.

NA TO, CO NEJVÍCE HOŘÍ

Obdobný podíl z výše svého rozpočtu plánují na úvěru získat Mariánské Hory a Hulváky. Stomilionovou vzpruhu plánuje radnice vyčerpat během čtyř let a splatit ji do dvaceti let.

„Částka bude určena výhradně na obnovu domovního a bytového fondu, zásadní rekonstrukce, generální opravy, rozvody vody a elektřiny,“ uvedl starosta Patrik Hujdus s tím, že radnice má seznam priorit a bude postupovat podle toho, co zrovna bude nejvíce spěchat. Dodal také, že přijetí úvěru nesouvisí s aktuálními nízkými úrokovými sazbami, protože radnice přijetí úvěru plánovala už před epidemií. 

Oficiální spuštění sítě nabíječek na elektrokola v hornickém skanzenu ve Zlatých Horách.
Jeseníky protkala síť nabíječek na elektrokola. Teď ji oficiálně spustili

Jih, největší ostravský obvod, chystá úvěr za 150 milionů korun, který ale s ohledem na výrazně vyšší než miliardový rozpočet radnici tolik nezatíží. „Máme předem stanovené projekty v rámci investic do bytového fondu, případně také předfinancování investic do škol a školek,“ řekla mluvčí radnice Gabriela Gödelová. 

Po padesáti milionech korun plánují u bank zažádat radnice ve Vítkovicích a Moravské Ostravě a Přívozu. I tam je záměr ještě v procesu. „Návrh na poskytnutí úvěru ve výši 50 milionů korun bude předložen na jednání zastupitelstva městského obvodu 22. června,“ uvedla mluvčí Hana Šromová s tím, že radnice by úvěr měla dočerpat do konce roku 2022 a splácet jej bude nanejvýš pět let. Stejně jako u záměrů ostatních radnic to však ještě musí posvětit městští zastupitelé.

Ilustrační foto.
Zoo Ostrava stále patří mezi nejnavštěvovanější cíle českých turistů

„V těchto dnech jsme se rozhodli, že budeme žádat o úvěr kolem 50 milionů korun s tím, že se nyní dopracovávají projektové dokumentace na opravu domů ve Štramberské a Tavičské ulici, pro které bude určen,“ řekla Deníku starostka Vítkovic Radomíra Vlčková s tím, že zajímavý je zejména případ bytového objektu ve Štramberská 10 nedaleko restaurace Schönthal. „Jde o jedinou neopravenou nemovitost v tamní řadovce. Byla určena k demolici, kterou jsme zastavili a nyní se dopracovává projekt nového bydlení,“ přiblížila Vlčková s tím, že radnice o úvěru uvažovala už v prvním kvartálu roku. 

Z velkých radnic pouze ta porubská letos nebude žádat o úvěr. Brala si jej totiž – ve výši 300 milionů korun – už loni na odkup a rekonstrukci Oblouku a částečně i na dokončení rekonstrukce Komunitního domu pro seniory v Dělnické ulici. „O další úvěr kvůli koronaviru žádat nebudeme,“ potvrdil mluvčí radnice Martin Otipka.

Tým krizových manažerů pod vedením Petra Karáska pomáhal zachraňovat Tatru už podruhé.
Krizoví manažeři se osvědčili, Tatře pomohli už dvakrát

Všechny radnice také optimalizují své běžné výdaje, využívají svých rezerv a snaží se ušetřit na provozních nákladech. Například radnice Slezské Ostravy počítá i s rušením pracovních míst, což má na platech či třeba kancelářském vybavení přinést úsporu kolem deseti milionů korun ročně.

K TÉMATU

Klesající zadluženost města znovu poroste

O příjetí nového investičního úvěru pro město už však rozhodli ostravští radní. Počítadlo na městském webu, ukazující v úterý odpoledne zadluženost 1 803 810 250 korun se tak brzy zatíží o dalších 1,8 miliardy korun.
„24. června budou o přijetí úvěru jednat zastupitelé. V případě schválení bude spuštěn proces poptávky úvěru na bankovním trhu a následných kroků tak, aby úvěr byl k dispozici pro zahájení čerpání nejpozději v měsíci říjnu 2020,“ sdělil Deníku ostravský primátor Tomáš Macura, jenž už dříve v rozhovoru vysvětlil, že město chce využít současných nízkých úrokových sazeb pro úvěr, který by vyčerpalo zejména v následujících letech a který by pomohl urychlit investiční výstavbu vodohospodářských staveb či bytových projektů.
„Nebudeme tedy čerpat úvěr primárně kvůli tomu, abychom se vyrovnali s dopady krize v tomto roce. A i přes načerpání nového investičního úvěru odevzdáme město na konci komunálního období v roce 2022 rozhodně s nižším dluhem, než jsme jej převzali,“ podotkl Macura. 

Rozpočty radnic a výše připravovaných úvěrů

Magistrát
rozpočet: 10,836 miliardy korun
úvěr: 1,8 miliardy korun

Ostrava-Jih
rozpočet: 1,32 miliardy korun
úvěr: 150 milionů korun

Moravská Ostrava a Přívoz
rozpočet: 563 milionů korun
úvěr: 50 milionů korun

Poruba
rozpočet: 513 milionů korun
úvěr: – (300 milionů v roce 2018)

Slezská Ostrava
rozpočet: 450 milionů korun
úvěr: 200 milionů korun

Mariánské Hory a Hulváky
rozpočet: 228 milionů korun
úvěr: 100 milionů korun

Vítkovice
rozpočet: 120 milionů korun
úvěr: 50 milionů korun

Klecový chov v Česku.
Jak žijí slepice v klecových chovech, lidé v Ostravě se podívali přes kukátko