Zajít do cestovní kanceláře a vybrat si zájezd, na který vám stačí finance. Tak jednoduché bývá pro většinu lidí plánování dovolené. Pro dceru paní Věry z Ostravy, která je od narození na vozíčku, to tak snadné není. Nedávno spolu matka s dcerou chtěly odjet na poznávací zájezd od Říma. Najít cestovní kancelář, která by na takový zájezd vzala vozíčkářku, se jim ale nepodařilo.

„Paní z cestovní agentury nám sdělila, že kontaktovala několik cestovních kanceláří, ale žádná nám nemůže takový zájezd nabídnout," říká paní Věra, která si nepřála zveřejnit své příjmení. Mrzí ji, že v dnešní době mají vozíčkáři stále tolik překážek. „I lidé na vozíčku přece mohou rádi cestovat," konstatuje.

Redakce Deníku tedy obešla několik cestovních kanceláří a se smyšlenou historkou, že bychom rádi objednali zájezd pro své rodiče, z nichž jeden je na vozíku, jsme zjišťovali situaci.

V cestovní kanceláři Favorit v Nádražní ulici žena, která zájezdy prodává, připustila, že není jednoduché sehnat poznávací zájezd pro vozíčkáře. „Říkáte Řím nebo Paříž? To by asi nešlo. Ono to je skutečně náročné. Jedině pobytové zájezdy, tam bychom v některých destinacích něco našli," sdělili v CK Favorit. Také v cestovní kanceláři Čedok paní v telefonickém rozhovoru uvedla, že pokud bychom chtěli na poznávací zájezd, je to skutečně komplikované. „Ta přeprava je složitá. Vozíčkář by s sebou musel mít nějaký doprovod, který by asistoval při jeho vykládání a nakládání do autobusu," popsala žena. „Navíc je také potřeba domluvit dopředu návštěvy různých památek a najít bezbariérový nocleh," pokračovala. „Ale myslím, že by to nakonec nějak šlo, že bychom se nějak domluvili," dodala na závěr.

V ostravské pobočce CK Blue Style potřebovali několik dní k tomu, aby nabídku cestování pro vozíčkáře prověřili. „Musela bych se podívat, zda jsou nějaké hotely volné a jak by to bylo s cestováním autobusem," sdělila mladá žena v CK Blue Style. S Kovotour plus podle slov slečny, která tady zájezdy prodává, jezdí vozíčkáři poměrně pravidelně. „Mám smlouvy s hotely, které jsou bezbariérové. A letecká přeprava lidí na vozíku není problém. S poznávacími zájezdy je to trochu horší, ale s předstihem by se něco zařídit dalo," sdělila.

Dcera paní Věry má ale se sliby cestovních kanceláří špatnou zkušenost. „Byla jsem například v Egyptě. Ubytovaná jsem měla být v bezbariérovém hotelu, ale nakonec to bylo úplně jinak. Kdybych s sebou neměla sestru, tak bych to asi nezvládla," vzpomíná žena. A její slova potvrzují i další vozíčkáři v diskusích na internetu. „Je to škoda, že cestovní kanceláře více nemyslí i na vozíčkáře," uzavírá žena.