Povolební vyjednávání nebyla podle očekávání úplně jednoduchá. Všeobecně se mělo za to, že koalici utvoří hnutí ANO a Ostravak, a otázkou bude, kdo k nim. Nakonec však s podmínkami vítězného ANO souhlasili lidovci a občanští demokraté a otazník nad účastí v radě města visel u Ostravaka. Nakonec se však s hnutím ANO dohodl i on.

„Vítám jejich rozhodnutí, můžeme tak pokračovat ve stávající spolupráci. Jsou odstraněny všechny hlavní překážky, které stály v cestě k uzavření dohody,“ řekl Deníku v pátek odpoledne primátor Tomáš Macura (ANO).

ANO už návrh koaliční smlouvy odeslalo všem svým koaličním partnerům, předpokládá však, že k ní budou mít připomínky. Podepsání smlouvy proto Macura očekává nejdříve v polovině příštího týdne.

KDYŽ ZVÍTĚZÍ ROZUM

Přítomnost v koalici zvažoval zejména Ostravak. „Podmínky nejsou důstojné, ANO působí tak, že nepotřebuje partnery. Není to dobrý základ k navázání přátelství, ale nechceme bránit úspěšnému fungování města, které jsme spolu započali,“ nechal se slyšet lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák. Krátce předtím však na podmínky vítězného uskupení přikývl - více zde.

Vadilo mu především to, že by jeho hnutí mělo mít stejný počet křesel v radě města jako ODS, zatímco ANO nadpoloviční většinu. Nakonec ale ustoupil i díky tomu, že pro své straníky sice získal „jen“ dvě křesla, ale hned tři resorty (mj. sociální věci a zdravotnictví a také školství a sport pro Michala Mariánka). Kvůli podmínkám, které stanovilo ANO, však svou vlastní přítomnost v radě silně zvažuje. I přestože by to znamenalo odejít od rozdělané práce v oblasti dopravy. „Rozhodnu se do dvou týdnů,“ vzkázal Semerák.

Macura naopak potvrdil, že lepší volební výsledek chtělo ANO přetavit v jisté výhody. „Dosud jsme měli v radě pět členů, významně jsme ve volbách posílili, o 12 procent, Ostravak naopak lehce oslabil. Složení rady matematicky téměř přesně odráží mandáty vyšlé z voleb. Nepotřebujeme se odlišovat stranami, jednáme jako celek a věřím, že to tak budou brát všichni partneři," podotkl Macura, který bude nadále pokračovat ve funkci primátora třetího největšího města v zemi.

Přesto vzkázal: „Abychom předešli dohadům, zakomponovali jsme do smlouvy mechanismus, který zajistí, aby z naší strany nemohlo dojít k přehlasování zbylých stran v radě,“ řekl Macura, co zřejmě stálo za tím, že i Ostravak s uvedeným rozložením sil ve čtyřkoalici nakonec souhlasil.

V pětapadesáti členném zastupitelstvu pak bude mít koalice většinu hlasů díky 21 zastupitelům z ANO, sedmi z Ostravaku, šesti z ODS a tří zastupitelů z KDU-ČSL.

Jak by měla vypadat nová rada města Ostravy:
(*snímky členů najdete v přiložené fotogalerii)

Tomáš Macura – ANO – primátor

Zuzana Bajgarová – ANO – investice

Radim Babinec – ANO – veřejné zakázky

Kateřina Šebestová –ANO – životní prostředí a IT služby

??? – Ostravak – doprava

Michal Mariánek – Ostravak – sociální věci a zdravotnictví + školství a sport

Martin Štěpánek – ODS – finance a rozpočet

Zbyněk Pražák – KDU-ČSL – kultura a volnočasové aktivity

Karel Malík – ANO – radní

Martin Bednář – ANO – radní

Zdeněk Nytra – ODS – radní