Poslední prázdninový víkend je tradičně spojován s dopravními komplikacemi a nárůstem počtu dopravních nehod. Proto policisté v tomto období připravují řadu akcí, které začaly již v pátek. Řidiči by se měli připravit na to, že až do neděle budou hlídky potkávat častěji než jindy. Razie probíhají po celé České republice, výjimkou není ani Moravskoslezský kraj.

Ochránci zákona se zaměří zejména na rychlost, chystají se však kontrolovat i používání pásů, technický stav, alkohol a další věci.

 Dopravně bezpečnostní akce probíhá na mnoha místech v Ostravě.

„Nejen začátek prázdnin, ale také jejich ukončení sebou každý rok přináší zvýšené riziko dopravních nehod. Provoz na silnicích při hromadných návratech, ať již z tuzemské nebo zahraniční dovolené, houstne, hrozí dopravní kolapsy, řidiči bývají unavení a mnohdy přeceňují své síly," řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská s tím, že se hlídky objeví na vytipovaných místech v celém Moravskoslezském kraji.

„S policejními hlídkami se mohou řidiči setkat hlavně na silnicích s vyšším dopravním zatížením, komunikacích v turisticky vyhledávaných a významných oblastech a v místech, kde ze zkušeností z předchozích let hrozí větší riziko nehodovosti. Policisté počítají s tím, že rozmístění hlídek zvolí také podle aktuální situace v dané lokalitě," doplnila Štětínská.

Zebra

Policisté a strážníci v celém Moravskoslezském kraji budou v pohotovosti i během prvního týdne nového školního roku. Dohlížet chtějí na děti, které se po prázdninách vracejí do školních lavic. Zaměří se především na okolí škol, družin a jídelen, ale také na frekventované přechody. V rámci tradičního projektu „Zebra se za tebe nerozhlédne" chtějí také s dětmi diskutovat o správném přecházení vozovky.

Rodičům nastupujících prvňáčků policisté doporučují, aby se svými ratolestmi cestu do školy nejprve nanečisto několikrát prošli a upozornili je na riziková místa. Policisté také apelují na řidiče, aby v prvních dnech školního roku byli trpěliví a velmi obezřetní.