Filipojakubská noc trvá od soumraku 30. dubna do úsvitu 1. května. V tuto noc se údajně nejvíce projevovala činnost čarodějnic.

Lidé se snažili čarodějnicím v jejich počinech různě bránit. Například práskali bičem nebo tloukli železem či dřevem, a to proto, že hluk je měl zaplašit. Také kreslili magické kruhy kolem domů a nad vrata a dveře věšeli posvěcené větve.

Ohňům, které se zapalují o filipojakubské noci se dnes říká pálení čarodějnic. Nejsou zvykem starým a rozhodně nemají nic společného s pohanskými ochrannými ohni. O této noci se lidé opravdu báli, že jim hrozí temné síly zla a ten večer by je ani nenapadlo vyjít ven.

Filipojakubská noc byla mezi lidmi považována za magickou. Mimo jiné věřili také v to, že se v noci otevřou podzemní sluje a jeskyně, aby odkryly své poklady.

KAM ZA TRADICEMI V OSTRAVĚ A OKOLÍ?

KOBLOV
Na opékání špekáčků, hry po děti, upálení Moreny nebo diskotéku se mohou těšit návštěvníci akce pálení čarodějnic, kterou dnes pořádá TJ Sokol Koblov. Sraz je v 17 hodin v Koblově na točně trolejbusů 103 a 105, odkud lidé společně zamíří na sokolské hřiště.

NOVÁ VES
Rybářští nadšenci si budou moci dnes zdarma zachytat na rybnících Pod Bedřiškou. Navíc si užijí zapálení tradiční vatry a další program při příležitosti dnešní akce pálení čarodějnic. Pořádá ji od 19 hodin městský obvod Nová ves ve spolupráci s rybářským spolkem a sborem dobrovolných hasičů. Dětské soutěže budou ovšem připraveny od 18 hodin a rybaření zdarma povoleno už od 17 hodin odpoledne, a to do 19. hodiny.

Dvě garážové stání i s parkováním na povrchu střech pro celkem 128 aut můžou vzniknout v zadních částech Kulturního domu Poklad.
Vizualizace: Stromy půjdou k zemi. Pro KD Poklad zásadní rozhodnutí

CENTRUM
Lampionový průvod vyrazí dnes v 18 hodin od nákupního centra Forum Nová Karolina. Průvod začíná u vchodu nákupního centra u lávky, kde budou pracovníci Světa techniky první šestistovce dětí rozdávat lampiony zdarma, a to od 17 hodin. Lidé pak zamíří po Jantarové stezce směrem do Dolních Vítkovic. V cíli je čeká opékání špekáčků a další zábavný program.

SVINOV
Průvod čarodějnic a čarodějů připravují členové Sboru dobrovolných hasičů Ostrava-Svinov společně se svinovskou Základní uměleckou školou Dobroslava Lidmily. Dnes v 15.30 hodin zamíří lidé od památníku obětem druhé světové války v sadu Československé armády ke svinovské hasičské zbrojnici, ovšem jen za příznivého počasí. Na průvod bude volně navazovat také zdobení a stavění májky či opékání u ohně.

SLEZSKOOSTRAVSKÝ HRAD
Hranice s čarodějnicí vzplane dnes na nádvoří Slezskoostravského hradu, a to ve 20 hodin. Samotný čarodějnický program tradiční akce na hradě ale začne už v 17 hodin a pořadatelé připravili hudební program i různé soutěže. Návštěvníci v kostýmech budou mít vstup zdarma.

Připravila: Markéta Sulková

Policie Moravskoslezského kraje připravila 29. dubna 2018 pro vyznavače jízdy na motocyklech společnou motorkářskou vyjížďku. Následný program organizátoři připravili v centru bezpečné jízdy LIBROS v Ostravě.
OBRAZEM: Milovníci motorek si v Ostravě užili společnou motorkářskou vyjížďku
Prázdné parkoviště u OC Avion v Ostravě. Ilustrační foto.
Prvního května nakoupíte, osmého už velké prodejny otevřít nesmějí