Náhradní autobusy pendlují mezi Náměstím republiky a Výstavištěm jako zběsilé. Informátoři dopravního podniku znovu a znovu trpělivě vysvětlují cestujícím, jak se dostanou do cíle své cesty.

V pořadí třetí z tramvajových výluk způsobených rozsáhlou opravou kolejí na Frýdlantských mostech přesto působí některým lidem nemalé nesnáze. Zejména starší občané či ti, již do centra zavítají jen výjimečně, nyní nechápavě kroutí hlavou, co že se to vlastně děje.

„Jsem z toho vyděšená. Vůbec nevím, jak to při výluce chodí,“ posteskla si v úterý například Hilda Malá.

Je to chaos, láteřili cestující

Přerušení tramvajové dopravy přes Frýdlantské mosty, které potrvá do páteční půlnoci, zaskočilo i Libora Pospěcha, který jel do centra do práce.

„Je to chaos, naprosto nesrozumitelné. Pokaždé to jezdí nějak jinak. Kdo se v tom má vyznat?“ okomentoval situaci při přestupu z tramvaje na autobus Pospěch.

Mnoho lidí už si ale na dopravní komplikace a přestupování zvyklo. Z provizorní tramvajové zastávky automaticky přecházejí přes cestu a čekají na příjezd autobusu.

„Jezdím dennodenně tramvají do práce, takže už vím, na co a kde mám přestoupit. Spoje navazují dobře, takže s tím problém nemám. Chápu, že mosty už asi potřebovaly opravit. Někdy se to udělat muselo,“ přidal svůj názor Petr Kosina.

Tramvaje projedou přes mosty po pátku

Podle informací z ostravského dopravního podniku je věnována veškerá snaha tomu, aby nesnáze spojené s výlukou měly na cestující co nejmenší dopad. Náhradní autobusy jezdí zhruba co čtyři minuty, informátoři na zastávkách lidem vysvětlí, jakým způsobem se nejlépe dostanou tam, kam potřebují.

Po páteční půlnoci začnou tramvaje přes Frýdlantské mosty opět projíždět. Tamní zastávky ale ještě fungovat nebudou. Ty budou uzavřeny až do celkového ukončení oprav mostu, které je plánováno na 20. října. Do té doby budou sloužit provizorní dřevěná nástupiště, která byla vybudována na ulici 28. října asi dvacet metrů za křižovatkou s ulicí Vítkovickou.

Poslední, v pořadí čtvrtá výluka tramvajové dopravy, je naplánována na závěr celé rekonstrukce, tedy na 14. až 20. října. Pak už by se měly tramvaje vrátit do „staronových“ kolejí.

Přejezd tramvajové tratě na Výškovické ulici bude uzavřen
Pro veškerý automobilový provoz bude ode dneška uzavřen přejezd tramvajové tratě na Výškovické ulici v blízkosti tramvajové zastávky Karpatská v Ostravě-Zábřehu. Důvodem uzávěry je rekonstrukce přejezdu. Objízdná trasa bude vedena po ulicích Dolní, U Studia a Jugoslávské. Podle informací ostravského dopravního podniku bude tramvajový provoz zachován. Pouze v období od 22. do 23. srpna osmnácti hodin budou tramvajové linky číslo 2 a 7 odkloněny přes nádraží Vítkovice. (mch)