Vykácené lesy kolem obcí mezi Mokrými Lazcemi a Ostravou, přetížená doprava na dnes už nevyhovující silnici, časté dopravní nehody a ministrova zarputilost. Taková je současná situace kolem výstavby hlavního tahu z Opavy na Ostravu, rychlostní silnice I/11, kterou Opavané jednoduše nazývají jedenáctka.

Nový ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) po nástupu do funkce tvrdil, že pro svůj resort získá peníze navíc. Nemluvil do větru. Vláda toto úterý skutečně schválila upravený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2012 a výhled na roky 2013 a 2014. Ten zvyšuje státní dotace na příští rok o čtyři miliardy korun.

Návrh rozpočtu naštěstí podporuje další pokračování klíčových staveb v Moravskoslezském kraji a kromě dostavby dálnice D 47 k hranici s Polskem vrací do hry už oplakanou jedenáctku mezi Opavou a Ostravou. Do vzkříšené naděje obyvatel Opavska i kraje na čtyřproudovou rychlostní silnici se zapojil bývalý opavský primátor, předseda poslaneckého klubu ODS a opavský poslanec Zbyněk Stanjura.

„Podařilo se mi přesvědčit představitele ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury, aby jedenáctka mezi Opavou a Ostravou byla spolufinancována z evropských fondů,“ přibližuje své zásluhy na oživení stavebních prací na jedenáctce.

Pro západní část Moravskoslezského kraje jde každopádně o velmi dobrou zprávu. Další dobrou zprávou je, že jsou už vyčleněné i peníze na přípravu východní části obchvatu Opavy.

Historie výstavby této velmi důležité silnice začala v roce 2009 poklepem na základní kámen. Krátce nato byla stavba bez kvalifikovaného důvodu z evropského dotačního titulu Operační program doprava stažena. Následně se s minimálním finančním zajištěním sice zvolna, ale přece jen rozjela a ministr Vít Bárta (VV) ji brzy nato zastavil.

Nyní podle schváleného rozpočtu fondu dopravy dostane jedenáctka v příštím roce z národních zdrojů 300 milionů, v roce 2013 500 milionů a v roce 2014 bude uvolněno dalších 200 milionů korun. Evropské finance budou čerpané postupně v příštích letech.

Vývoj situace kolem vytoužené silnice z Opavy do Ostravy bedlivě sledují i členové Sdružení pro výstavbu komunikace I/11 a I/57. O jejich stanovisku a dalších aktivitách přineseme informaci příští týden.