Ačkoliv odhadní ceny jsou mnohem vyšší. Město podle ostravského primátora Tomáše Macury (ANO) usilovalo o zpětný odkup jatek bezmála deset let.

„My jsme jednání s vlastníkem areálu obnovili loni v létě. Jsem rád, že jsme věc v tuto chvíli dotáhli do fáze, kdy rada města přijala materiál, který doporučuje zastupitelstvu uzavřít smlouvu o odkupu areálu, který zahrnuje jak prodejnu Bauhausu, tak přilehlé parkoviště i historickou budovu jatek," uvedl primátor s tím, že rozhodující slovo budou mít v příštím týdnu ještě zastupitelé.

Celý areál by měl v budoucnosti sloužit ke kulturním účelům. Bývalá prodejna se stane sídlem galerie moderního umění Plato. A to ještě letos. „Do Bauhausu se může přestěhovat už někdy na podzim. Tato budova nevyžaduje náročné úpravy. V tomto případě by to mělo jít rychle. Je třeba opravit na několika místech podlahu, část střechy a možná budovu natřeme," upřesnil Tomáš Macura s tím, že úpravy by mohly stát zhruba pět milionů korun.

Historická budova jatek ale bude podle vedení města tvrdší oříšek. „Budeme na ně muset nechat vypracovat statické posouzení a projekt obnovy. Nicméně záměrem je zachovat pochopitelně její historický ráz, navíc je samozřejmě památkově chráněná. I pokud jde o budovu jatek, máme záměr ji využít pro účely kultury jako výstavní plochu, a to jak interiér, tak exteriér. Máme v úmyslu v okolí vybudovat prostor pro street art, tedy umění venku," řekl ostravský primátor. Pokud návrh projde zastupitelstvem, v průběhu léta by měly být vyřízeny všechny administrativní záležitosti. Město chce hradit koupi z hospodářského přebytku.