„Byla to krásná lahev vodky s nápisem Helsinky. Koho by napadlo, že je otrávená. Vypil jsem pět půlek. Pak mě to chytlo. Šest týdnů jsem byl v nemocnici. Levá strana těla je částečně ochrnutá, i mozek. Znovu jsem se učil chodit, ale musím mít hůlku," popisuje Valter Szkwara (68 let).

Těsně vyvázl i Josef Renta (62). „Bolel mě žaludek. Naštěstí jsem toho nevypil moc, jinak bych mohl být po smrti," říká Renta, jehož kamarád neměl takové štěstí a oslavu nepřežil. „Chtěli jsme jen posedět a trochu popít, a tak to dopadlo. Byl to dobrý člověk, který nám chybí," uzavírá Josef Renta.

Právě kvůli dodávce otráveného pití na třídenní dýchánek stojí nyní před ostravským soudem Petr Hlava a Marek Ženíšek. „Hlava obstaral nejméně 77 lahví vodky opatřených etiketou Helsinky Group bez kontrolní pásky. U 49 lahví byl alkoholový podíl tvořen směsí metanolu a etanolu v poměru 1:1," tvrdí obžaloba s tím, že tyto lihoviny mohly připravit 
o život až tři sta lidí - více k případu zde.

Oběma mužům v prvním velkém soudu metanolové kauzy hrozí až 15 let vězení. Hlavní proces s 32 osobami včetně původců a distributorů začne na podzim ve Zlíně. 

Na baru teď smí být otevřená jen jedna lahev daného druhu

Ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslav BurkartNorma, která má po metanolové aféře zabezpečit trh, putuje do Senátu. Obsahuje všech-na nejnutnější ustanovení, říká výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslav Burkart.

Minulý týden prošel sněmovnou zákon o povinném značení lihu. Jaká je největší změna, kterou přináší?
Zavádí kauci pro výrobce
a distributory lihovin – u výrobců je dvoustupňová ve výši půl milionu a pěti milionů korun, u distributorů je to trochu vstřícnější a stupňuje se dle počtu prodaných výrobků od půl do pěti milionů. Kauce je vstupenkou a regulací trhu, který byl poškozen metanolovou aférou.

V úpravě je také povinnost kolkovat lahve od 0,06 litru či omezení velikosti balení na jeden, případně tři litry.
To je jednoznačně krok dopředu. Až na panáky bude vše kolkováno a omezení na litrové spotřebitelské balení je to, co jsme požadovali od začátku. Šestilitrový barel byl největším nositelem daňových úniků a také špatného alkoholu. Povolená třílitrová lahev se týká dárkového balení, což nepovažujeme za běžné spotřebitelské zboží.

Setkají se spotřebitelé ještě
s nějakou novinkou?
Na každém baru či v hospodě bude moci být otevřena jen jedna lahev příslušného druhu, nesmí tam tedy být do budoucna otevřeno šest litrovek rumu. Pokud bude otevřena více než jedna, je maximum tři a musí mít uzávěr, díky němuž není možné lahev opět naplnit. Když teď navíc koupí konečný spotřebitel alkohol třeba v hospodě, bude mít díky vázané živnosti jistotu, že nakoupil jedině od licencovaného distributora, tedy velkoobchodu či velkoskladu se složenou kaucí 
a řádnou registrací.

Bude vám některé z nových opatření dělat problémy?
Podle zákona bychom teď měli denně zasílat údaje na Generální ředitelství cel 
o tom, kolik lihovin bylo prodáno. To, co jsme posílali dvanáctkrát ročně a ještě 
k 25. dni následujícího měsíce, teď budeme muset dělat každý den. Když tedy výrobce xy prodá milion lahví padesáti subjektům, budou všechny tyto údaje muset denně putovat k celnímu úřadu. Na českém trhu se pohybuje kolem 120 milionů lahví a půjde tedy o miliony údajů. Z toho máme trochu obavy.

Chybí naopak v zákoně něco?
Ne. Vznikal za naší spolupráce, takže všechny podstatné věci jsou tam zahrnuty.

Metanol