Než se v novém parkovacím a platebním systému podaří vychytat problémy a nedostatky, občas na Hvězdě vzniká chaos a nedorozumění. Obsluha parkoviště je pak vystavena stížnostem i nadávkám ze strany nespokojených řidičů.

Hvězda patří mezi nejdůležitější parkoviště Jeseníků, protože funguje jako vstupní brána na Praděd a na sjezdovky kolem Ovčárny. Rekreanti a lyžaři si zvykli, že na Hvězdě odstaví auto, zaplatí parkovné u obsluhy a pokračují na Ovčárnu autobusem.

Parkoviště Hvězda

Ještě nedávno obsluha parkoviště Hvězda každého vítala otázkou: „Jak dlouho se zdržíte? Chcete parkovací lístek na hodiny nebo rovnou celodenní?“ Pak proběhla platba v hotovosti a předem. Platilo se přímo u obsluhy.

Všechny restaurace, obchody, hotely a služby, které spadají pod státní podnik Horské lázně Karlova Studánka, berou platební karty i hotovost. U soukromníků jsou celkem běžné cedule "jen hotovost" a "karty nebereme".
Karty, nebo jen hotovost? Deník mapoval situaci v Karlově Studánce

Novinkou je, že dnes se parkovné na Hvězdě platí při odjezdu bezhotovostní kartou. Aby se závora zvedla a pustila auto ven z parkoviště, je nutné parkovací lístek s kódem přiložit k automatu, který funguje jako platební terminál.

Jenže, co když závora omylem nebo technickou závadou pustí auto na parkoviště bez parkovacího lístku? Co když řidič nemá u sebe kartu, ale jen hotovost?

Právě řidiči, kteří nevěděli, jak opustit parkoviště bez parkovacího lístku nebo trvali na platbě v hotovosti, dávali najevo svou nespokojenost s novým systémem. Občas při tom docházelo na emoce a nadávky.

Vyjádření úřadu

Podle vyjádření Obecního úřadu Karlova Studánka se problém týká pouze Hvězdy, ale parkoviště Hubertus a Dolní fungují tak, jak byli motoristé zvyklí. Problémy na Hvězdě obec eviduje a průběžně řeší. Cílový stav je dát řidičům na Hvězdě volbu, zda uhradí parkové hotově, nebo kartou.

Karlova Studánka měla plná parkoviště také 3. června 2023, když se zde kolem hlavní silnice konaly tradiční trhy.
Paradox Karlovy Studánky: čistý vzduch a plná parkoviště

Ani peněženka plná bankovek ale nezaručí, že v Karlově Studánce opravdu zaparkujete. V letní i v zimní sezoně mívá parkoviště Dolní i parkoviště Hubertus každou chvíli na vjezdu nápis „obsazeno“.

Lázeňská cukrárna, Lázeňský obchůdek, Minimarket Studánka nebo Restaurace Letní lázně, které provozuje státní podnik Horské lázně Karlova Studánka, akceptují karty i hotovost.

Karlova Studánka v zimě.
Jak se žije v perle Jeseníků - Karlově Studánce? Pojďte s námi na návštěvu

Řada soukromých podniků karty neakceptuje, ale naštěstí je přímo v centru Karlovy Studánky bankomat. Přesto je jistější vyrazit do Jeseníků jak s platební kartou, tak s peněženkou plnou bankovek a mincí.

Ceník parkoviště Hvězda

Léto:  7:30 - 17:00 hod.
Zima: 7:30 - 16:30 hod.

Osobní vozidlo, moto za každou započatou hodinu -  50 Kč
Osobní vozidlo, moto za každý započatý den - 130 Kč 
Karavan za hodinu - 100 Kč
Karavan za den - 500 Kč
Autobus za hodinu - 100 Kč
Autobus za den - 600 Kč
Ceny parkování na Hvězdě jsou stejné jako na parkovištích Dolní a Hubertus, které rovněž patří obci Karlova Studánka.