„Sháněli jsme jesle pro patnáctiměsíční dceru Julii, protože s manželem musíme oba chodit do práce. Máme velkou hypotéku na dům, a pokud bych brala jen mateřskou, neuživili bychom se,“ svěřila se dvaatřicetiletá manažerka Lucie Horňáková z Ostravy. Tvrdí, že najít takové zařízení na území Ostravy není vůbec jednoduché. „Našli jsme několik soukromých jeslí, ale měli plno nebo byly daleko od místa, kde bydlíme,“ říká.
Také pro mladou dvojici Martinu a Petra Šimonovy jsou jesle nezbytnou záležitostí. „Manželka si dodělává vysokou školu a nechce se vzdát zaměstnání a já na mateřskou jít také nemůžu. Jesle nevyužíváme každý den, ale jsou pro nás nezbytné,“ říká otec jedenapůl roční Barbory. Také on si myslí, že by Ostrava klidně snesla více takových zařízení.
Předčasně do školky
Ve většině ostravských obvodů zrušili jesle už před lety. Například v nejlidnatějším obvodu, v Ostravě-Jihu ty poslední podle dostupných informací zavřely před šestnácti lety. „Byly na Rýparově ulici v Zábřehu a ukončily činnost někdy kolem roku 1994. Dnes jsou v obvodu jediné jesle, a to soukromé ve Výškovicích,“ uvedl mluvčí obvodu Ostrava-Jih Michael Kutty. Doplnil, že někteří rodiče se na úřad obracejí se žádostí o předčasné zařazení dítěte do mateřské školy. „Maminky si v dnešní době mohou nastavit délku mateřské na dva roky, čehož mnoho z nich využívá z důvodů nástupu do zaměstnání. Většina mateřských škol ale přijímá děti až od tří let. Tam, kde je to možné, se ale snaží v omezené míře a podle svých možností přijímají i děti mladší,“ vysvětlil Kutty.
Provoz jeslí je pro obvody finančně dosti náročný. Veškeré náklady totiž jako jejich zřizovatel musí hradit. Navíc se jedná o zdravotnické zařízení, což s sebou nese velmi přísné normy, a personál musí být z řad zdravotníků.
Nejvíce jeslí?
Od prvního října fungují první soukromé jesle také v Porubě. „Poskytli jsme provozovateli jeslí Bumbrlík prostory v budově Mateřské školy na Žilinské ulici za symbolický nájem. Snažíme se dlouhodobě pokrýt poptávku o umístnění dětí předškolního věku ve zařízeních k tomu určeným,“ řekla mluvčí porubské radnice Jana Končítková s tím, že obvod se s provozovatelem jeslí dohodl, že přednostně bude přijímat děti z Poruby. Jesle Bumbrlík mají svou provozovnu šestým rokem v Mariánských Horách. Jejich pracovnice Šárka Lovásová tvrdí, že v Ostravě je nejvíce jeslí na počet dětí.
„Myslím si, že ve městě je dostatek jeslí. My máme v Porubě místo pro 18 dětí a v Mariánských Horách můžeme mít ještě o dvě více,“ říká Lovásová. Za padesát korun na hodinu vám tady pohlídají dítě, jako dlouho budete potřebovat. „Všechno je to o domluvě. Hlídáme děti třeba i o víkendu, když rodiče musí pracovat nebo mají jiný program,“ vysvětluje Lovásová. Podle ní mají rodiče o jesle zájem. „Dětí mám dost, ale třeba před dvěma lety, když byl babyboom, tak to bylo lepší,“ míní.
Pokud jde o slezskou část Ostravy, o zřízení jeslí tady neuvažují. „Vybavení i provoz jeslí je finančně velmi nákladný,“ zdůvodnila mluvčí obvodu Slezská Ostrava Marie Stypková.
Psychologové se na umístění dětí do jeslí dívají různě. „Určitě se jesle nedají jednoznačně odsoudit. Záleží na spoustě okolností, na povaze dítěte, na prostředí v rodině a na dalších věcech. Určitě by se to nemělo zobecňovat. Nedovolila bych si tvrdit, zda je správné, nebo ne dát dítě do jeslí,“ konstatovala ostravská dětská psycholožka Jana Vysloužilová.