„Jesličky zůstávají prázdné. Ježíšek se narodí přece až 24. prosince. Právě tento den odpoledne jeho postavičku dáme do betléma. Jako první ji spatří návštěvníci dětské vánoční mše," řekl Urban s tím, že tato odlišnost je pro zdejší farnost tradicí. Tak jako pozdější dočasné přemístění Ježíška na klín Panny Marie. „Tak se stává při Křtu Páně na Tři krále. Jesličky zde budou opět prázdné," vysvětloval.

NOVÉ POSTAVIČKY. Houslistka v penzi Ludmila Urbanová nově přidává do betléma v katedrále figurku darovníka.Zdroj: Deník/Radek LukszaUrban má k betlémům vztah už od dětství. Pochází z věřící rodiny z Nového Jičína, kde je pomáhá ve Španělské kapli stavět od roku 1968. „To mi bylo šestnáct. Přizval mne k tomu Bohumír Kaštovský starší. Kupodivu nám to nějak i za komunistů procházelo. Dokonce mne nechali pracovat ve vojenské opravně tanků v Šenově. A nyní novojičínské betlémy chystám s Bohumírem Kaštovským mladším a jeho synem," líčil elektromechanik v penzi žijící skoro čtyřicet let v Ostravě.

Od té doby prakticky každoročně doplňuje atmosféru v katedrále výsledek práce jeho a party dalších farníků.

„A samozřejmě i mé ženy. Před časem jsme totiž vymysleli, že betlém oživíme. Bylo mi ale líto řezat kvůli tomu do původních figurek, takže rodinná rada rozhodla, že žena, houslistka ve filharmonii, začne postavičky dělat sama," upozornil Urban.

Přibyl trubač, zvoník, světlonoš, kukačka, spáč (na něhož jsou mimořádně pyšní, protože nebývá obvyklou součástí betlémů), sekáč, harfistka, studnař… Novinkou je letos klečící darovník s jablkem (na snímku vlevo). „I jeho jsem vybavil pohonným mechanismem s krokovým motorem řízeným přes počítač," uvedl Urban.

V katedrále zastává rovněž funkci zvanou „pomkost". „Pomocný kostelník, abych byl přesný. Jsme celkem tři a pomáháme dvěma řádným kostelníkům, přebíráme jako dobrovolníci některé služby," dodal.

STAVÍ CELÁ PARTA. Betlém v katedrále stojí už přibližně třicet let díky skupině farníků okolo manželů Urbanových.Zdroj: Deník/Radek Luksza