Jak uvádí dnes na svých stránkách tištěného vydání Moravskoslezský deník, nejlidnatější ostravský obvod podal dvě trestní oznámení na fyzické a právnické osoby.

Ty souvisí s neoprávněným nakládáním s penězi v příspěvkové organizaci Majetková správa Ostrava-Jih (MSOJ), která spravuje veškerý movitý majetek obvodu.

Úmyslné dělení zakázek

„Podezření jsme nabyli na základě provedeného forenzního auditu, který se zaměřil na roky 2012 až 2014. Podle něj docházelo k úmyslnému dělení zakázek, případně se upravovaly ceny tak, aby končily těsně pod hranicí sto tisíc korun. Díky tomu nemusely být soutěženy a mohlo o nich rozhodovat samo vedení příspěvkové organizace. Zakázky se pochopitelně předražovaly," řekl v úterý novinářům starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář (ANO) s tím, že se zakázky týkaly například malování bytů či rekonstrukcí koupelen po přestěhování nájemníků.

Obvod podal dvě trestní oznámení. „To jedno je obsáhlejší a může nakonec vést k obvinění více osob. Podali jsme je státnímu zastupitelství v Olomouci," uvedl dále starosta s tím, že místně příslušnému státnímu zastupitelství ne zcela důvěřuje. Trestní oznámení by se podle něj mohlo týkat pěti až deseti osob.

Škoda v řádech desítek milionů korun

Z auditu vyplývá, že v prověřovaném období činily náklady na opravu bytů 96,1 milionu korun bez DPH, přičemž 99,5 procenta tvořily zakázky nižší než sto tisíc korun. Vedení obvodu uvedlo, že některé zakázky byly předraženy až stoprocentně. Některé práce navíc údajně byly fakturovány, aniž byly provedeny. V průběhu tří let tak mohla podle vedení obvodu vzniknout škoda v řádech desítek milionů korun.

V souvislosti s tímto podezřením včera radní odvolali ředitele MSOJ Jiřího Hrabinu, který byl v minulém volebním období náměstkem primátora.

„Těžko se k tomu mohu vyjádřit. Poprosil jsem starostu, ať mi tu auditorskou zprávu předá, abych se mohl účinně bránit. Tvrdil mi, že je na cestě, ale doposud ji nemám," uvedl včera odpoledne Jiří Hrabina s tím, že s novým vedením radnice spolupracoval a ptal se, jak si představuje řízení organizace. Podle něj není vyloučeno, že by mohlo jít o snahu diskreditovat jeho osobu.

Trestní oznámení se týkají mimo jiné podezření z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku, porušení předpisu o pravidlech hospodářské soutěže, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či podvodu.