„Předpokládám, že dopis, který mi dorazil do schránky v pátek – tedy dva dny před zdražením – překvapil nejen mne, ale i ostatní nájemníky. A dovolím si připomenout předvolební sliby, že žádné zvyšování nájemného nebude,“ zlobí se Karel Veliš. Jaksi mu o tomto kroku chybí i informace v červnovém věstníku z Jihu.

Poukazuje na loňskou zprávu z radnice, kde Markéta Langerová jako radní tvrdí: „Jsem si vědoma, že ve spravovaných bytech na Jihu bydlí celá řada občanů, pro něž může být zvýšení nájemného sociálně a ekonomicky obtížné. A žijí zde třeba celý život. Zaslouží si zvyšování kvality bydlení, ne cen nájmu…“ Stojí v ní nicméně i formulace, že nájemné neporoste „ani letos“, neboli v roce 2018

Nyní už coby místostarostka Langerová vzkazuje: „Vzhledem ke skutečnosti, že právě údržba bytového fondu si každoročně žádá stále více peněz, Jih se rozhodl zvýšit nájemné v obecních bytech s účinností od 1. července 2019.“ Obvod nyní na svých 5237 bytů v celkem 312 domech vynakládá ročně asi pětaosmdesát milionů.

Zdražování na Jihu se – podle typu smlouvy – pohybuje od 2,1 do 12,1 procenta. Nejvyšší sazby se týkají cen bydlení s dosavadním nájemným 33 a 36 korun za metr čtvereční na měsíc. Místy to dělá v případě navýšení jen o inflaci přesně 1,05 Kč za metr² a měsíc. Nájemce bytu o rozloze 70 m² od července platí o 74 korun více.

Lidé žijící na Jihu v obecním každopádně platí více poprvé od roku 2011. „To jsme zdražovali naposledy. Ráda bych ujistila, že nynější míra navýšení je ve srovnání s ostatními ostravskými obvody stále nejnižší,“ vysvětluje Langerová s tím, že informace o bydlení, ale i údržbě bytového fondu v obvodu jsou dohledatelné na internetu. A to na webu nemovitosti.ovajih.cz, případně na zakazky.ovajih.cz.

„Spokojenost obyvatel s kvalitou, komfortem i bezpečností bydlení pro nás zůstává prioritou. Ke zdražení jsme přistoupili také proto, aby bylo možno ji zachovat a zvyšovat. Vybrané prostředky budou mířit zpět do bytového fondu,“ říká Langerová a připomíná i časté kontroly obecních domů či zavádění kamer v těch problémových.

OTÁZKA K TÉMATU

Otázka pro Gabrielu Gödelovou, mluvčí Ostravy-Jihu: Můžete uvést konkrétní příklady zdražování?
Navýšení nájemného o inflaci se týká celkem 3328 bytů. Zvýšení ceny měsíčního nájmu se projevuje u každého nájemníka odlišně, a to v závislosti na velikosti bytu, výši sjednaného nájemného a typu smluvního ujednání o navyšování nájemného – sjednané inflační doložky). Rozpětí měsíčního navýšení u bytů velikosti 70m2 se pohybuje od 74 Kč/měsíc do 502 Kč/měsíc. V ojedinělých případech mohlo měsíční navýšení dosáhnout vyšší částky, ale jedná se pouze o byty s nájemným vyšším než 100 Kč/m2/měsíc, kdy se jednalo o přidělení bytu po opravách ve výběrovém řízení, kde samozřejmě rozhodovala i cena nabídky. Gabriela Gödelová, mluvčí Ostravy-Jihu