Náměstí, které by se podobalo třeba pražskému „Staromáku“ nebo ostravskému „Masarykáči“, Ostrava-Jih nebude mít nikdy. Kvůli své rozlehlosti a územnímu uspořádání.

Ani jeho obyvatelé podle starosty Karla Sibinského nevolají po vytvoření takového místa. Chtějí však zajímavý, vlídný prostor, kde by se mohly konat společenské a kulturní akce.

Ostravští radní proto zadali kanceláři Projektstudio a architektovi Davidu Kotkovi, aby vytvořil urbanisticko-architektonickou studii veřejného prostoru v Hrabůvce. Náměstí by mělo vzniknout podél Horní ulice, v sousedství finančního úřadu, na prostranství před nákupním komplexem, kterému místní neřeknou jinak než železňák.

„Myslím, že je to dobrý nápad, protože ta mozaika je tam opravdu otřesná. Chtělo by to něco šmrncovnějšího. Zajímavěji a moderněji upravit ten prostor. Také bude záležet na tom, jaké akce se tam budou pořádat,“ míní jednadvacetiletá Zuzana.

Vytvoříme rám

„Bude docela oříšek udělat z toho příjemné místo, kde by se lidé potkávali. Je to prostor kousek od frekventované cesty, to znamená brát v potaz hluk z aut, k tomu podchod s jakýmsi chátrajícím atriem… Chtěl bych, aby to místo vzali lidé za své, aby se tu cítili ukotveni, protože ten pocit, že někam patří, jim sídlištní zástavba trochu bere. Ale to sám o sobě ten prostor nezvládne zařídit. Bude záležet na tom, čím bude naplněn, jaké akce se tu budou pořádat. Jen kvůli prostředí sem lidé nepřijdou. My vytvoříme jakousi podložku, rám pro to, co se tam bude dít,“ míní architekt David Kotek.

Starosta Jihu Karel Sibinský tvrdí, že obvod má tři přirozená centra, kde se lidé rádi shromažďují – areál Odra ve Výškovicích, prostranství u Domu kultury Akord a právě „železňák“ v Hrabůvce.

Centrální aquapark?

„Lidé nemají potřebu přejíždět z jednoho konce obvodu na druhý. Ve Výškovicích bude záležet na soukromém majiteli komplexu Odra, jak s ním naloží. Před Akordem se už hodně udělalo, upravená je i zahrada za kulturním domem. Počítáme ještě s úpravami tržnice a Bělského lesa, a také s tím, že tu časem vznikne centrální ostravský aquapark,“ řekl Sibinský.

Také prostor od Venuše přes polikliniku až k železňáku v Hrabůvce je nutné zmodernizovat.„Několik let už máme zpracovanou studii Ateliéru Simona. Globálně a řekl bych, že velkoryse, pojímá tuto část Hrabůvky od kruhového objezdu až k haldě. Zatím ale nejsou finance na její realizaci. Přáli bychom si, aby architekt Kotek ve svém návrhu počítal i s tím, že bychom před železňákem rádi v zimě postavili kluziště,“ uvedl Sibinský. Slíbil, že letos se v této části Jihu opraví podchod u Venuše.

Související články:Ostravě chybí pořádný aquapark

Kupní smlouva na Odru byla asi uzavřena špatně

Kauzy spojené s proměnou Ostravy