Kvůli přerostlé trávě v ostravském obvodu Ostrava- Jih už padla hlava vedoucího odboru úřadu, starosta Otakar Veřovský (ČSSD) přesto podal ještě trestní oznámení na neznámého pachatele. Chce, aby policie prošetřila, kdo také chyboval a nese odpovědnost za to, že radnice vypsala pozdě výběrové řízení na údržbu zeleně a kosení se kvůli němu hodně zdrželo.

Nezůstalo však jen u jednoho trestního oznámení. Radní Jihu teď řeší další problém, který zdědili po svých předchůdcích, z nichž mnozí ovšem znovu sedí na vedoucích postech obvodu: špatně uzavřené smlouvy na zimní údržbu komunikací. Kvůli nim paradoxně obvod musel najatým firmám zaplatit za letošní velmi mírnou zimu zhruba o osm milionů korun více než vloni, kdy sněžilo a byl mráz až do dubna. Tehdy zimní údržba vyšla zhruba na 20 milionů korun. Letos z kapes daňových poplatníků zamířilo do soukromých firem milionů osmadvacet.

Přičemž ty díky pěknému počasí nemusely téměř hnout prstem. „Pod smlouvami jsem podepsán já. Nechci říct, že jsem byl přímo podveden, ale neměl jsem k dispozici úplné informace. Proto jsem podal trestní oznámení, aby se zjistilo, kdo nese odpovědnost, že ve smlouvách nebyly nějaké pojistky, které by vymezovaly povinnosti najatých firem v případě, že nebude sněžit, a další náležitosti,“ prohlásil Veřovský.

Každoročně obvod Jih vypisoval výběrové řízení na firmy, které se pak v zimě starají o údržbu komunikací. Nasmlouval s nimi paušální platbu, se kterou pak musely vyjít. Když bylo lepší počasí, vydělaly, když sněžilo a mrzlo, prodělaly, nebo jim peníze stačily tak akorát. Radní: Netušili jsme, že letos bude krásně „Nikdo po loňské extrémní zimě netušil, že letos bude krásně,“ krčí rameny vedoucí kontrolní komise obvodu, opoziční zastupitel za KSČM a bývalý místostarosta Leo Luzar.

„Asi do měsíce bychom měli mít hotovu závěrečnou zprávu kontrolní komise. Prošetřujeme, jak bylo vypsáno výběrové řízení, jak zněly smlouvy a jak bylo vše fakturováno,“ řekl Luzar. Upřesnil, že návrhy předkládají vždy vedoucí příslušného odboru a místostarosta odpovědný za danou oblast radním, pak podepisuje starosta. „Nechci spekulovat o tom, jak je možné, že si jedenáct radních nevšimne zásadních nedostatků,“ podotkl Luzar.

I on však v minulé radě seděl. Sám je už léta proti tomu, aby se firmy platily paušálně. „Není to rozumné a ekonomické. Ovšem nepodařilo se mi prosadit jiný návrh,“ tvrdí. Nutnost změnit celý systém si uvědomuje nový místostarosta pro finance Radim Miklas (ODS). „Už nyní jsme vyhlásili výběrové řízení na zimní údržbu. U paušálu zůstaneme, ale smlouvy budou uzavírány na tři roky. Bude v nich zároveň zakotveno náhradní plnění pro případ, kdy nebude sněžit. Pokud firmy nenaplní určitý počet výjezdů, bude se jim paušál snižovat až na šedesát procent,“ konstatoval Miklas.

V Porubě i ve Slezské Ostravě za letošní zimu ušetřili Podobný systém funguje v dalším velkém ostravském obvodě Porubě. „Vypisujeme výběrové řízení, s vítězem uzavíráme smlouvu minimálně na tři roky. Také platíme paušálem, ovšem pokud se nemusí odklízet sníh, firmy například zametají ulice, čistí chodníky či vykonávají další potřebné práce,“ řekl starosta Poruby Miroslav Novák (ČSSD).

Průměrně stojí zima v Porubě asi osm milionů korun, ta letošní však bude mnohem levnější. „Přesné vyúčtování budeme mít na podzim, odhaduji, že minimálně 1,2 milionu korun ušetříme,“ pochvaluje si Novák. Tím, že vypisují velké soutěže, podléhá výběrové řízení mnoha kontrolním mechanismům. „S většími zakázkami musí být ze zákona také větší kontrola,“ tvrdí Novák.

Stejně na tom je i jeho kolega ze Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD). „Nechci Jihu mluvit do jejich věcí, ale zdá se mi, že vyhodili miliony oknem,“ podotkl Maštalíř. Slezská Ostrava, která se stará o zhruba stejnou plochu a komunikace jako Jih, letos za zimu ve srovnání s loňskem ušetřila skoro pět milionů korun. Za zimní údržbu zaplatila něco málo přes milion dvě stě tisíc korun. Ušetřené peníze chce investovat do oprav cest a chodníků.

„Paušál, a ještě k tomu nasmlouvaný jenom na rok, je blbost. Uzavíráme dlouhodobé kontrakty s Technickými službami Slezská Ostrava, což je městský podnik perfektně k tomu vybavený technikou a lidmi. Navíc máme jeho přímo kontrolu – předsedám jeho dozorčí radě spolu s kolegyní Herákovou z ODS,“ vysvětlil Maštalíř. Zdůraznil, že nejdůležitější jsou dobře nastavené smlouvy.