Nájemníci kanceláří a dalších prostor v Hotelovém domě Jindřich se museli rychle stěhovat jinam. Posledními hosty areálu byli účastníci Colours of Ostrava 2007. Po skončení hudebního festivalu se měl rozsáhlý objekt na ulici Nádražní začít poroučet k zemi. Dnes už měl na jeho místě stát komplex s názvem Jindřich Plaza.

Jenže věci se plánují a realita je jiná. Čtyři roky od zveřejnění prvních plánů na vybudování moderního areálu s kancelářemi, hotelem a obchody stojí „starý“ Jindřich pořád na svém místě. Vylidněný, obehnaný vysokým neprůhledným plotem. A těžká technika, která by začala s jeho demolicí, zatím zůstává v nerušeném klidu.

Místo Jindřichu cokoliv

„Tehdy byla jiná situace. Vypadalo to, že se začne okamžitě stavět, ale pak bohužel přišla hospodářská krize, která zasáhla i do tohoto projektu,“ přiblížil Deníku změny v plánování výstavby Jindřich Plaza Petr Handl, mluvčí společnosti RPG Real Estate, které objekt prázdného hotelového domu patří.

Související články o změnách v Ostravě najdete zde

Společnost podle něj stihla provést zabezpečení bývalého dolu a připravit místo pro realizaci jakéhokoliv projektu. Jestli to bude komplex se dvěma výškovými budovami, jak se původně zamýšlelo, však Handl v současné době netuší.

„Může tam vyrůst cokoliv, ale nechceme do toho jít za každou cenu. Stále se hledají nájemníci, kteří by tam působili. Až se s někým napevno dohodneme, pak začneme stavět,“ vysvětlil dále mluvčí RPG s tím, že projekt tak může ležet ladem měsíce, rok, ale třeba i pět let.

Výhled na chátrající areál

„Nemůžeme vzhledem k situaci slibovat termíny. Ty už tady jednou byly, a pak všem developerům rázem padly. Každopádně je naším záměrem, aby na místě Hotelového domu Jindřich vzniklo něco hezkého, co bude městu ku prospěchu,“ dodal Petr Handl.

Lidé z okolí Jindřicha se dívali na plány developera od počátku mírně skepticky, současná situace, kdy se stále neví, co bude dál, je proto příliš nepřekvapuje. Mrzí je však, že už čtyři roky žijí vedle prázdného objektu schovaného za vysoký plot, který znehodnocuje místo jejich bydliště.

„Nadávám na to jak hrom. Vadí mi, že mám výhled na chátrající areál, na staveniště za plotem. Vždyť to mohlo ještě fungovat, byl tam hotel a kanceláře různých firem, ze kterých mohli mít peníze. Udělali chybu, že to zavřeli. Nevěřím přitom, že se s tím někdy bude něco dělat,“ vyjádřila Libuše Kovářová, která žije v domě sousedícím s Hotelovým domem Jindřich.

Jak měl vypadat Jindřich Plaza?

Jindřich Plaza. Takový název dostal projekt moderního komplexu, který by měl vyrůst na místě dnešního Hotelového domu Jindřich v centru Ostravy. Podle původních plánů mělo jít o soubor tří budov, z nichž dvě se měly „tyčit k nebesům“. Koncept projektu počítal s prvotřídním hotelem se zhruba sto dvaceti pokoji a řadou doplňkových služeb, jako jsou fitness centrum či třeba relaxační bazén. Součástí měly být také kancelářské prostory, malé obchůdky a podzemní parkoviště o kapacitě přibližně 650 míst k stání. Historická těžní věž před Jindřichem měla zůstat zachována a stát se dominantou nového areálu. Realizace projektu měla stát přibližně dvě a půl miliardy korun.
Postřeh Martina Plevy:Jindřich a Palace: snad ne stejný osud

Je krásná věc stavět vzdušné zámky, představovat projekty namalované v barvách na křídovém papíře. Převést však smělé plány do skutečných rozměrů už není tak snadné. Ostrava by mohla ze zkušeností vyprávět. Kolik studií moderních budov už zdejší obyvatelé za posledních pár let viděli? Na spočítání všech by bezpochyby nestačily ani prsty na obou rukou.

A kolik z nich bylo postaveno nebo se aspoň stavět začalo? Tady už by byly počty mnohem skoupější. K projektům, kterým osud zatím nepřál, patří i neuskutečněná proměna Hotelového domu Jindřich v areál s názvem Jindřich Plaza. Za tímto smělým počinem stál před čtyřmi lety jako vizionář Petr Skrla, jeden ze šéfů skupiny RPG Real Estate.

Vybydlený Jindřich přitom nemusí být jediným ostravským mementem jeho developerského „umu“. Podle informací Deníku totiž Skrla stojí i za společností Sedm stromů, která v nedávné době koupila objekt bývalého hotelu Palace. Jestliže tento historický objekt potká pod jeho taktovkou podobný vývoj jako Jindřich, bude to druhá špatná zpráva pro Ostravu, druhá promarněná šance. Třetí by mu tady snad už nikdo nedal.
Jak šel čas s Jindřichem aneb Z archivu Deníku

únor 2007
Jedna z výrazných dominant centra Ostravy má být nejpozději do konce roku srovnána se zemí. Hotelový dům Jindřich, kolem nějž denně projíždějí či procházejí tisíce obyvatelů města i jeho návštěvníci, chce jeho vlastník, skupina RPG Real Estate, přeměnit na nový moderní komplex, jenž by se měl stát smělým konkurentem Nové Karoliny. RPG RE převzala Jindřich spolu s bytovým fondem od těžební firmy OKD.

březen 2007
„Jindřich Plaza je architektonicky velmi zajímavá stavba, které fandím. RPG RE představila radě města svůj projekt i s harmonogramem. Pokud splní všechny zákonné podmínky, samospráva jí nebude do plánů mluvit,“ konstatoval primátor Petr Kajnar po prezentaci projektu Jindřich Plaza ostravským radním.

červen 2007
„Bourání Jindřichu začne po festivalu Colours of Ostrava. Někteří interpreti tohoto hudebního svátku totiž ještě budou v tomto hotelovém domě ubytováni,“ uvedl Petr Handl, ředitel vnějších vztahů skupiny RPG RE.

říjen 2007
„Mám rád, když věci odsýpají, takže nemám radost z toho, že bourání Jindřichu nemá ten správný spád, jak by mělo. Věřím ale, že se s demolicí začne ještě letos. Celý proces až k dokončení nového areálu Jindřich Plaza by měl trvat maximálně dva roky. Je třeba vzít v potaz, že dalších sto let bude ta budova mít pro Ostravu prospěch a posune ji směrem vpřed k moderním městům,“ vyjádřil se Petr Skrla, tehdejší ředitel skupiny RPG RE.

leden 2008
Demolice stávajícího hotelového domu Jindřich by měla podle aktuálního vyjádření společnosti RPG RE začít v rozpětí zhruba tří měsíců. Investor k ní má povolení, ale dále čeká na vydání stavebního povolení pro stavbu komplexu Jindřich Plaza. „Nechceme demolovat, dokud nebudeme hned poté moci začít stavět. Nebylo by totiž dobré nechávat prašné staveniště nějakou dobu zbytečně prázdné,“ vysvětlil Petr Handl.

říjen 2008
Už více než rok je budova Hotelového domu Jindřich v centru Ostravy vybydlená. V těchto dnech byl areál oplocen, kolem staré těžní věže se pohybuje těžká technika. „V tuto chvíli se dělají sondáže, které jsou součástí přípravy na zabezpečení bývalé důlní jámy. Jsou to kroky, které je potřeba udělat pro schválení celého projektu,“ řekl Petr Handl.