Jiří Cienciala na tiskové konferenci. Ilustrační foto.Jiří Cienciala (na snímku vpravo) svou profesní kariéru začínal v Třineckých železárnách. V této ocelářské firmě působil na různých hospodářských pozicích několik desetiletí a v roce 1997 se stal jejich generálním ředitelem. V Rusnokově vládě byl ministrem průmyslu a obchodu.

V současnosti je senátor a působí ve funkci vládního zmocněnce i pro Moravskoslezský kraj, stejně tak i ve Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Deníku odpověděl na otázky týkající se současné situace kolem dalšího hutního podniku ArcelorMittal Ostrava.

Je pro vás záměr ArcelorMittalu prodat svůj ostravský závod překvapením, nebo se o tom v odborných kruzích mluví už déle?
Překvapení to není, už se sice nepohybuji v odborných kruzích, ale sleduji aktuální vývoj a dovedu si z něj odvodit, jaká je budoucnost.

Mohlo by to při katastrofickém scénáři znamenat třeba i konec AMO, nebo se dá předpokládat, že nějaký solidní zájemce o huť se najde?
Může a nemusí, otázkou je, zda AMO má stále sortiment, který je z hlediska výrobních kapacit vyprodán a také na tom, zda se někdo z Evropy bude chtít vrátit k procesu výroby v tandemových pecích. Záleží i na tom, jaké má AMO lidské zdroje, kolik investoval do technologií a také do ochrany životního prostředí. Podle toho bude zájem o AMO, protože toto jsou parametry, které se dnes ve světě počítají. Pokud má AMO konkurenceschopné výrobní náklady, má šanci uspět. Paralelní kapacity má ale skupina i v Polsku, takže situaci je třeba hodnotit z pohledu jednoho celku.

V roce 2001 se diskutovalo možné spojení Třineckých železáren, Nové huti, tehdejších Vysokých pecí Ostrava a Vítkovické divize 200. Je varianta sloučení hutních firem reálná i v současnosti?
To je otázka na vedení Třineckých železáren, protože na trhu jsou dnes jediným hráčem, který vyrábí ocel v relevantním měřítku. (pozn. red.: Mluvčí Třineckých železáren Petra Macková odpověděla, že informaci ohledně možného prodeje ostravské hutě nebude firma nijak komentovat).

Jaké kroky můžete jako vládní zmocněnec podniknout?
Podnikáme kroky bez ohledu na vývoj v kunčické huti. Protože jsme situaci ohledně OKD, Vítkovic a dalších podobně zaměřených firem předvídali a navíc v regionu výrazně poklesla nezaměstnanost, Úřad vládního zmocněnce se zaměřil na realizaci vládního programu Restart, který řeší problematiku hospodářské restrukturalizace a současně se zapojuje také do nově vzniklé evropské platformy pro uhelné regiony.

VŠE NA TÉMA PRODEJ OSTRAVSKÝCH HUTÍ ARCELOR MITTAL NAJDETE ZDE.