Naskočí na spřáhlo tramvaje, tyč sloužící v optimálním případě ke spřažení dvou tramvajových souprav a nechají se vézt. Internet v poslední době doslova zaplavily fotografie takto se „bavících“ dětí v Ostravě!

Nebezpečná zábava. Snímky dětí jedoucích na spřáhlech tramvají zaplavily internet.Mládež k této staronové „zábavě“, kterou poznaly už mnohé dřívější ročníky, využívá především trasy s otevřeným kolejištěm, kde je riziko úrazu ještě větší, neostýchají se však „jet“ ani po vyasfaltovaných částech uprostřed nejlidnatějších obvodů.

V poslední době se objevuje jeden případ za druhým a mezi dětmi se jízda na tramvajovém spřáhle stála nelichotivým fenoménem. Zabránit tomu příliš nelze.

„Bohužel tam dozadu jako řidiči nevidíme. Ale je to dost velký hazard se životem! Vylískat, aby si to zapamatoval!“ napsal ke kolujícím snímkům jeden z šoférů DPO.

„Dispečink je už alespoň začal informovat hlášením do palubního počítače,“ řekla Deníku mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolina Rycková.

HAZARD SE ŽIVOTEM

Z jejích slov je zjevné, že dopravce nový druh zábavy ostravských dětí přinejmenším znepokojuje.

„Vstup na drážní těleso je zakázán a osoby, které tuto činnost provozují, hazardují se svým životem a zdravím,“ varuje Rycková.

Z právního hlediska jde jen o přestupek, vysvětlují policisté, kteří se odhalování takových hříšníků v poslední době usilovně věnují. Hrozí jim tak až dvoutisícová pokuta. Výše sankce se ale odvíjí od konkrétního skutku.

Nebezpečná zábava. Snímky dětí jedoucích na spřáhlech tramvají zaplavily internet.

„V krajním případě hrozí fyzické osobě sankce ve výši až jednoho milionu korun, pakliže není kolejiště součástí pozemní komunikace a osoba poruší nebo ohrozí provozování dráhy a drážní dopravy nebo poškodí součásti dráhy nebo součásti drážního vozidla,“ upozornila mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná.

KONEC „ZÁBAVY“

Do dvou let by této činnosti měl být konec. Dopravní podnik už dříve avizoval, že jeho cílem je „vymýtit“ spřažené soupravy, moderní vozy pořízené v poslední době už proto spřáhla ani nemají. „O tom, zda vůbec lze nějakým opatřením této činnosti zamezit do doby než zcela zmizí spřažené soupravy, se nyní zabýváme,“ podotkla mluvčí Rycková. Jednou ze zvažovaných možností jsou trvale špinící potěry tyčí.