Řeč je o papírových jízdních řádech na otočných bubnech, které mizí z našich vlakových nádraží. Kdo před lety neměl knižní jízdní řád, byly pro něho jedinou alternativou. Z pohledu dnešní doby, kdy všechny potřebné informace během okamžiku najdeme na internetu, se to zdá být neskutečné.

Mimořádný vlak po Ostravsko-karvinském revíru.
Vlakem po místech, která nemůžete znát aneb Vyjížďky báňským vlakem jsou zpět

Jízdní řády na otočných bubnech se tak pomalu stávají minulostí. Jak Deníku řekla Nela Eberl Friebová z generálního ředitelství Správy železnic, regionální tištěné jízdní řády sice musí být na každé zastávce, většinou se však umisťují do nástěnných klaprámů. Někde přesto zůstávají na otočných bubnech. Jde však o výjimky. Mezi ně patří ostravská vlaková nádraží v Přívoze a Svinově. Zajímavostí je, že ve Svinově „přežily“ rozsáhlou rekonstrukci. „Pokud do charakteru budovy zapadá bubnový nosič, zachováme tištěný jízdní řád na něm. K tomuto kroku jsme přistoupili právě po rekonstrukci nádraží ve stanici Ostrava-Svinov,“ uvedla Friebová.

Vlaková zastávka Louky nad Olší (Karviná) je nově řízena na dálku.
Žádný výpravčí ani pokladna. Čtyři nádraží v MS kraji jsou ovládána na dálku

Na některých stanicích začaly otočné bubny sloužit k jiným účelům. Jsou na nich vystavovány fotografie, obrázky a podobně. „Například ve stanici Veřovice je ve spolupráci s místní základní školou prezentována výstava dětských kreslených obrázků na téma Železnice očima dětí,“ dodala Friebová.