Největší zdravotnické zařízení v regionu s obratem takřka pět miliard korun čeká na výsledek výběrového řízení na post ředitele, který byl mohl Adam Vojtěch teoreticky oznámit už při své středeční návštěvě FNO.

I podle zákulisních zpráv i samotných výroků ministra se všeobecně očekává, že velkým favoritem na vítězství je Evžen Machytka. Toho ministr za ANO pověřil dočasným řízením FNO po odvolání Svatopluka Němečka. Ve výběrovém řízení sice uspěl také Jiří Havrlant, kterého podporuje Lékařská fakulta Ostravské univerzity, ale jeho šance jsou podstatně nižší. „S panem premiérem (Andrej Babiš) a hejtmanem (Ivo Vondrák) to budeme ještě probírat. Výběrové řízení dopadlo v zásadě vyrovnaně, ale jsou tam ještě další faktory, které je třeba zvážit,“ uvedl Adam Vojtěch s tím, že FNO navštíví ve středu.

Fakultní nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
Nový ředitel FNO vzejde z dua Machytka – Havrlant
Fakultní nemocnice v Ostravě.
Ani odboráři fakultní nemocnice situaci nepodceňují

Vyjádřil se také k otevřenému dopisu chirurgů FNO, které kritizovali současnou vyostřenou situaci na oddělení.

Kritizují především působení dočasně pověřeného ředitele Evžena Machytky a lékaře Pavla Zonči. Ten se po Machytkově jmenování vrátil zpět na chirurgickou kliniku. Lékaři poukazují na vzájemnou provázanost obou lékařů. Kliniku po Machytkově jmenování za ne zcela jasných okolností opustil tehdejší přednosta Igor Penka. Lékaři v dopise tvrdí, že náhlý a nečekaný odchod Penky způsobil velké pobouření a neklid, který na pracovišti trvá dosud. Uvádějí, že přestože byl Zonča přijat pouze jako sekundární lékař, vystupuje a jedná jako přednosta kliniky.

„V situaci, která je stále vyhrocenější, v osobních jednáních zejména s mladšími kolegy používá různé formy nátlaku. Tímto dochází na chirurgické klinice k devastaci mezilidských vztahů. To je nepřijatelné, protože zejména chirurgie klinického pracoviště nejvyššího typu je z podstaty věci prací týmovou, nutně založenou na dobrých vztazích a důvěře,“ uvedli lékaři v dopise.

Návštěva Vlády ČR v Moravskoslezském kraji 24. dubna 2018. Prohlídka Dolních Vítkovic v Ostravě.
Premiér Babiš vybídl šéfa Třineckých železáren v Ostravě: Kupte Mittal

Ministr zdravotnictví se před novináři podle očekávání postavil za Evžena Machytku. „Určitě bych ze stanoviska šesti lékařů nevyvozoval nějaké zásadní závěry, protože jsem obdržel další tři dopisy, které hovořily úplně o něčem jiném,“ uvedl Vojtěch.

A zpochybnil právě to, že by se jednalo o názor celého chirurgického oddělení. „Dostal jsem dopis od třinácti lékařů chirurgické kliniky, kteří tvrdí opak, tedy že podporují současné změny. Nevím tedy, zda šest lékařů, z nichž jedna lékařka je na mateřské dovolené, je úplně reprezentativní vzorek. A chodí mi další dopisy – celá klinika nukleární medicíny, celá krevní transfúze atd. Všichni se postavili za Evžena Machytku. Jedna věc je názor, který je prezentován v médiích, druhá věc je realita,“ dodal Adam Vojtěch.