„Nějaká novoroční legrácka? Slyším to poprvé a nevím, co si o tom myslet!“ prohlásila Jana Dedková, starostka vesnice s 505 obyvateli.

Její slova v zásadě odpovídají reakcím ostatních lidí dotázaných na existenci či význam takzvaného Jonášova kopulačního zákoutí.

Internetové mapy přitom ještě nedávno toto místo zmiňovaly, nachází se kousek za Čavisovem směrem na Horní Lhotu. „Stávek, tak tomu říkáme my,“ uvedli zdejší k lesu s rybníčkem, kam nevede ani žádná cesta. Musí se po okrajích polí a poté rovnou porostem.

V oblasti dané souřadnicemi je stará elektrorozvodna z roku 1958, myslivecký posed a oplocený, udržovaný rybník. Jedinými živými tvory tu jsou kachna s kačerem na jeho hladině. Rokle na jihu, odkud teče voda, bezesporu nepostrádá ani nyní v blátivé zimě určité kouzlo.

Jonášovo kopulační zákoutí má každopádně i své recenze. Karel líčí návštěvu na motocyklu s batohem (čti partnerkou): „Prodírání se lesem vyústilo v neopakovatelný zážitek, doufám, že případné fotopasti odváděly svou práci.“ Tohle vyjádření je staré pět měsíců.

Lucie (coby batůžek na motorce) zmiňuje ze stejné doby „poněkud nehostinné podmínky“. A věří, že fotopasti tam nejsou.

Pavel, jenž pochází přímo z obce, suše konstatuje: „Musíte vidět!“. Na radnici Čavisova míní, že jde o výstřelek, jenž zůstává v mapách omylem.

U odkazu je i mobilní číslo – patří jisté Veronice, jež spojení svého telefonu s Jonášovým kopulačním zákoutím bere jako špatný žert. Na vyjádření prý „nemá prostor“. Odkaz navíc obsahuje informaci, že jde o Home Goods Store; česky obchod s domácími potřebami.

Čavisovští mají pro lokalitu kromě pojmenování Stávek též názvy Podlanský důl či Podlanský les. Před desítkami let tady pamatují i lyžařský vlek. Ale určitou auru Jonášova kopulačního zákoutí přece jen nevyvracejí alespoň statistiky – v obci se totiž v poslední době rodí více miminek!