REPORTÁŽ DENÍKU

Lidé na Masarykově náměstí se zvědavě prochází mezi stánky, kde studenti prezentují jednotlivé fakulty Ostravské univerzity (OU).

Potkávám dvě studentky, které se kolem sebe rozhlíží. Jedna z nich totiž hledá stánek pedagogické fakulty.

„Přišly jsme ze zvědavosti. Ve škole jsme si zařídily volno a teď hledáme stánek pedagogické fakulty. Docela uvažuju o studiu pedagogiky, protože mě zajímá," říká osmnáctiletá Jana Pantlíková. 

Budoucí lékaři

O pár kroků dále mě zaujme skupinka seniorů, která si prohlíží věci ve stánku budoucích lékařů.

„U našeho stánku se zastavují hlavně senioři, ale věříme, že odpoledne k našemu stánku přijdou i středoškoláci," doufá studentka šestého ročníku lékařské fakulty Bára Zímová.

„Naše proděkanka nás poprosila, abychom tady s kolegou povídali studentům o zahraničních stážích. Loni jsme totiž jako první z naší fakulty vycestovali v rámci programu Erasmus do Florencie. Pokud budou chtít, řekneme jim, co vlastně studium v zahraničí obnáší," dodala Bára Zímová.

Pivo IQač

Kromě soutěží a kvízů si OU pro návštěvníky připravila i ochutnávku nového oficiálního piva univerzity. IQače (poznámka redakce název piva), pivo s Ginkgem bilobou, můžete ochutnat za 20 korun ve stánku Pivovarského domu.

Unikátní pivo studentů Ostravské univerzity (OU), které dostalo název IQač, pokřtil rektor OU Jan Lata společně se sládkem Jiřím Štverkou a prezidentkou Stavovské unie studentů Veronikou Snopkovou na Masarykově náměstí v centru Ostravy úderem 17. hodiny. „Rozhodli jsme se, že se do piva přidá Ginkgo biloba, který podporuje činnost mozku, takže studenti, kteří si naše pivo dají, se pak budou lépe učit a budou mít lepší výsledky," žertoval rektor univerzity Jan Lata. 

Podle sládka Jiřího Štverky se jedná o dvanáctku z vybraného českého a německého chmelu se specifickou kombinací sladu. Navíc je v každém pivu obsaženo 0,2 gramu Ginkga biloby. „Počkejte, až se dostanu přes pěnu," směje se s pivem v ruce student OU Adam Podaný.

„Chutí mi trochu připomíná nějaké ovocné pivo, ale žádnou Ginkgo bilobu necítím," popisuje chuť piva IQače student univerzity. „Mrzí mě, že si už nedám druhé, protože nestihnu vystát dlouhou řadu. Jinak pivo mi moc chutná. Je hořké, a to mám ráda," říká Ivana Kaniová, která působí na OU jako pedagožka.

IQač bude podle slov rektora OU spíše „příležitostní" pivo. „Pivovar vyrobil několik tisíc litrů, předpokládám, že se vypijí během několika dnů. Pokud pivo zůstane, budou ho čepovat ve studentských klubech. Bude to pivo vždy k nějaké příležitosti, alespoň prozatím," vysvětluje účel unikátního piva studentů rektor OU Jan Lata.

Ten společně se sládkem a prezidentkou Stavovské unie studentů na Masarykově náměstí v centru Ostravy pivo úderem 17 hodin slavnostně pokřtil.