Jubilejní dvacátý ročník gastronomické soutěže s mezinárodní účastí AHOL Cup 2018, který se včera konal v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic, již patří minulosti. Utkalo se v něm téměř sto padesát soutěžích barmanů, baristů, teatendrů, beer specialistů, kuchařů i žáků základních škol.

Soutěž byla přenášena on-line, jednotlivé soutěžící bedlivě posuzovali hodnotící komisaři, za kuchaře například šéfkuchař Roman Hadrbolec, který vařil pro takové hvězdy, jakými jsou Arnold Schwarzenegger, Tom Cruise či Cher.

„Soutěžící mají za úkol připravit cuketové rolky, pstruha a bezlepkový čokoládový dortík. Právě se nacházíme v přípravném procestu, takže hodnotím, jak přistupují k jídlu, jak si připravují suroviny, jak vykostili pstruha. Zaměřuji se také na to, jak jsou na pracovišti zruční či jak dodržují pořádek a postupy,“ vypočítává Roman Hadrbolec.

Pivnice Morava v Porubě.
Slavnou pivnici v Porubě mají zavřít, hosté brání ji i její pověst

To už ale míříme do vedlejší místnosti, kde se bude filetovat mečoun obecný, ryba, kterou si díky horní čelisti prodloužené do „meče“ nelze splést s žádným jiným mořským tvorem.

„Základním předpokladem, jak takto vekou rybu správně filetovat, je pracovat s opravdu ostrými noži. Mečoun obecný má velice tvrdou kůži bez šupin a proříznout ji není žádná legrace. Je to um, udělat to správně, aby na páteři nezůstaly zbytečné kusy masa,“ říká Petr Hýbl, mistr ve filetování z Makra Ostrava. Na jeho kontě byste našli už 60 takto zpracovaných mečounů a 240 tuňáků. Samotné práce se ujal jeho synovec téměř stejného jména Peter Hýbl.

To už na porážecí pult z chladicího boxu vytahují třicet kilogramů vážícího a metr a půl dlouhého krasavce, jehož horní čelist je protáhlá v typický mečovitý výběžek, dlouhý asi třetinu těla.

Letoun ATR 42
ČSA posílí linku Praha–Ostrava. Spoje budou létat až čtyřikrát denně

„Tento mečoun, jehož cena je asi 18 tisíc korun, je ještě mládě. Byl odchycen na udici v pondělí 26. února v Indickém oceánu, zemí původu jsou Maledivy. Do 48 hodin byl přepraven do Prahy na platformu. Tam se podrobil kontrole kvality a dál pokračoval kamionem v chladicím boxu při teplotě okolo nuly do ostravského Makra. Jeho čerstvost je tedy maximální, jaké u těchto ryb můžeme dosáhnout,“ uvedl pro Deník Petr Hýbl.

To už Peter Hýbl dvojím řezem odděluje hlavu od těla. Trvá to opravdu jen chvilku a z krasavce na pultu leží krásné špalíky masa a kůže s páteří a ploutvemi. „Zatímco hlavu by si mohl koupit nějaký zákazník na vypreparování, páteř obří ryby se vyhazuje,“ říká mistr svého řemesla. To už si kuchař připravuje gril, aby ze syrové ryby připravil opravdu chutnou delikatesu.

Ilustrační foto
Umělci v Ostravě také občas rádi „poruší životosprávu“