Zatčeni byli před několika týdny v časných ranních hodinách u Klimkovického tunelu na Ostravsku, když se vraceli z poslední zlodějské výpravy z Novojičínska. Policie ve středu poskytla k případu bližší informace.

„K jejich zadržení došlo bezprostředně poté, co odcizili trakční vedení podél železniční tratě Studénka – Sedlnice. S ním pak ujížděli co nejkratší cestou směrem k Polské republice,“ uvedla pro Deník Pavla Procházková z moravskoslezské policie.

Dopravní komplikace, davy lidí i nabitý program. Víkend v Moravskoslezském kraji ovládnou Dny NATO.
Dopravní komplikace, davy lidí i nabitý program. Víkend ovládnou Dny NATO

Poláky u Klimkovického tunelu čekalo nepříjemné překvapení v podobě zásahové jednotky moravskoslezské policie. V rukou ochránců zákona skončili čtyři muži (41 až 48 let). Jeli ve dvou automobilech – osobním a dodávce. Převáželi 1100 metrů střiženého měděného lana vážícího přes tunu.

„Po jejich zadržení byly provedeny prohlídky těchto vozidel. Mimo lana posilujícího trakční vedení byly zajištěny také předměty použité k trestné činnosti,“ dodala pro Deník Procházková.

Zloději pomocí speciálně upravených nůžek odstřihávali měděné lano, jež se nacházelo v téměř sedmimetrové výšce. Neodradila je ani skutečnost, že lano bylo pod napětím 3000 voltů. „Vystavovali se nebezpečí zásahu elektrickým proudem,“ konstatovala Pavla Procházková.

Ilustrační foto.
Těžké zranění motocyklisty na Novojičínsku po srážce s autem, zasahoval vrtulník

Cestou Eurojustu, což je Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech, se uskutečnila videokonference se zástupci polské policie a justice. Výsledkem bylo provedení pěti domovních prohlídek v Polsku, a to do tří dnů od samotného zadržení pachatelů. Zajistit se podařilo důkazy, na základě kterých novojičínští policisté objasnili další tři krádeže trakčního vedení, které se na Novojičínsku staly v roce 2019, 2022 a 2023. Celkem se jednalo o sedm kilometrů trakčního vedení. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Cizinci čelí obvinění z trestných činů krádeže a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Stíháni jsou jako členové organizované skupiny. Tři z nich jsou v současné době ve vazbě. Všem hrozí až osm let vězení.