Patří mezi ně i Petr Sláveček, který bydlí nedaleko obchodního centra Futurum. „Na rohu křižovatky Varenské s Novinářskou ulicí někdo pokácel velký topol, podle mě tam nikomu a ničemu nevadil. V posledních letech je tento trend stále častější. Všichni se ohánějí dobrými úmysly. Jsem ale zvědavý, zda ten, kdo ho pokácel, vysadí na jeho místě nový," rozčiloval se Ostravan.
Topol nechal pokácet majitel pozemku, tedy společnost ČEZ. „A to na základě souhlasu rady města. Zasahoval totiž korunou nad trolejbusové vedení. Hrozil také pád větví, který ohrožoval chodce. S kácením dalších topolů ale nepočítáme, pouze v případě, že by opět hrozilo nebezpečí," uvedla Marie Pásková z tiskového oddělení společnosti ČEZ.
Vegetační klid
Podobné podněty čtenářů jsou ale téměř na denním pořádku. Podle odborníků je ale právě v tomto období na ořez a kácení dřevin ten správný čas.
„Stromy se většinou kácejí v období vegetačního klidu, který je od 1. října do konce března, výjimečně i v průběhu roku před zahájením významné stavby či kvůli nebezpečí, v takových případech ale musí být kácení povoleno příslušným odborem. Prořezy větví, takzvané redukční řezy, je vhodné provádět v předjaří v plusových teplotách," vysvětlil majitel firmy Zahradní služby Vykrut Petr Vykrut.
Bezpečnostní řez se pak dá dělat obecně po celý rok i v době olistění stromů. „Pokud ze stromu po řezu vytéká míza, rozhodně to není na škodu. Strom ze sebe totiž vylučuje takzvané patogeny, které mohou způsobit jeho onemocnění," uvedl Petr Vykrut.
Kompletní údržba zeleně, která spočívá v omlazení keřů i živých plotů a zvýšení průchozího a průjezdního profilu stromů, probíhá v současné době například v osmém stavebním obvodu Poruby. „Součástí údržby je i vykácení jednatřiceti topolů, což jsou krátkověké dřeviny dožívající se maximálně padesáti let. U topolů, které se kácejí, dochází k riziku pádu kosterních větví a rozpadu koruny, což s sebou přináší velké nebezpečí pro chodce a především pro děti, protože část stromů je v bezprostřední blízkosti dětského hřiště," řekl mluvčí porubské radnice Martin Otipka s tím, že na stav stromů si velmi často stěžovali i lidé, kteří v lokalitě bydlí.
Zvedání korun stromů
Ekologická újma vzniklá vykácením stromů ve špatném zdravotním stavu je podle něj v tomto případě v porovnání s bezpečnostními riziky a případnými škodami na majetku a zdraví zanedbatelná. Topoly tam budou nahrazeny jednatřiceti novými stromy, převážně buky, duby, habry, okrasnými třešněmi a jehličnatými stromy.
V pravidelné údržbě zeleně pokračují také technické služby centrálního obvodu. „Stromy kácíme a ořezáváme už od prosince. Hotovou máme oblast Šalamouna, Fifejdy i centrum Ostravy, do konce vegetačního klidu stihneme také Přívoz. Kromě pravidelného prořezu děláme i ořezy, kterými zvedáme koruny stromů. Ke kácení jsme museli přikročit například v sadu Milady Horákové, to ale na základě souhlasu rady obvodu a také odboru životního prostředí. V těchto případech se jedná o poškozené, uschlé nebo nemocné stromy," dodal ředitel Technických služeb Moravské Ostravy a Přívozu Petr Smoleň.