„Je to pro další osud Pokladu zcela zásadní posun. Důležité bylo, že nám celou situaci přišel na zastupitelstvo vysvětlit i zástupce města,“ řekl po hlasování starosta Poruby Petr Mihálik, který dal kácení stromů zelenou stejně jako všichni ostatní přítomní zastupitelé.

Spokojená s výsledkem hlasování byla i místostarostka Poruby Zuzana Bajgarová, která byla předkladatelkou návrhu nového řešení parkování pro 128 aut v částech přímo za kulturním domem. Právě kvůli příjezdům ke garážím musí jít některé staré stromy k zemi.

Vše o rekonstrukci Pokladu se dočtete zde

„Zastupitelé Poruby dali najevo, že je pro ně dostavba Pokladu zásadní. Jsem pozitivně překvapena, že to dopadlo tak stoprocentně dobře,“ konstatovala krátce po jednomyslném schválení návrhu Bajgarová.

V rámci více než hodinové debaty k projektu se k tématu vyjádřilo hned několik zastupitelů. Mnozí z nich připomněli všechny nesnáze provázející rekonstrukci porubského kulturáku, stejně jako vyslovili naději, že nové řešení parkování celou věc odblokuje a důležitý kulturní stánek se tak začne znovu brzy opravovat.

Domu kultury Poklad. Ilustrační foto.
Kácet se může, Poklad bude i s garážemi

Pro nové řešení parkování spojené s kácením několika stromů byli i občané, kteří na zastupitelstvo přišli. „Teď vidím kvalitní řešení, které má můj obdiv. Je jasné, že parkoviště u Pokladu být musí a zdá se, že s ním vznikne i krásný nový park, které by se třeba mohl jmenovat po Věře Špinarové,“ promluvil na zastupitelstvu zástupce občanů Lumír Cyrus.

Nyní je tedy karta na straně města Ostravy. To by podle náměstka primátora pro investice Břetislava Rigera mohlo už v létě vyhlásit novou soutěž na dokončení rekonstrukce Pokladu. A po doprojektování garáží pak ještě letos vypsat zakázku i na jejich stavbu.

Ředitel DPO Daniel Morys při fotografování pro Deník.
Šéf DPO Daniel Morys: Jízda MHD má být pro lidi volbou číslo 1
Vítězný návrh
Vizualizace: Nový vstup do centra Ostravy bude vskutku netradiční

„Potěšilo mě, že středeční jednání porubského zastupitelstva bylo konstruktivní a bez politikaření, takže návrh prošel. Všichni pochopili, že nejsme barbaři, kteří chtějí kácet stromy, ale že toto řešení pomůže nejen Pokladu a parkování, ale i okolní zeleni, protože dojde také k celkovým úpravám okolního parku,“ řekl Deníku Riger.

„Byl bych rád, kdyby se oba projekty podařilo vysoutěžit letos, aby se pak rekonstrukce Pokladu i stavba garáží za ním mohly realizovat pokud možno souběžně,“ doplnil ještě námětek primátora.

VIZUALIZACE:

Dvě garážové stání i s parkováním na povrchu střech pro celkem 128 aut můžou vzniknout v zadních částech Kulturního domu Poklad.Zdroj: Obvod Poruba
Dvě garážové stání i s parkováním na povrchu střech pro celkem 128 aut můžou vzniknout v zadních částech Kulturního domu Poklad díky tomu, že porubští zastupitelé ve středu odsouhlasili potřebné kácení bezmála třiceti starých stromů, které překážely příjezdovým komunikacím. Místo nich ale bude vysazena nová zeleň a provedeny úpravy okolních parků. Vizualizace: obvod Poruba
Další naleznete v přiložené fotogalerii.