Jak se žije…
…KADEŘNICI

Ta jednoho dne zasedla a vynesla verdikt: Lenka bude kadeřnicí… Toto povolání má budoucnost. Ženy přece chtějí být stále krásné…

Stát se kadeřnicí, vytvářet kreativní účesy, to je sen nejedné dívenky ve věku, kdy se poohlíží po tom, jaká práce by ji v životě bavila. Jaké jsou na kadeřnici kladeny požadavky?

Určitě je potřeba umět správně určit kvalitu vlasů, posoudit tvar hlavy, obličeje, barvu vlasů a možnosti. Musíte se vyznat v chemii a barvicím systému, a především umět dobře stříhat. Vše pak zkoušíte a vytváříte účes, který se prostě líbí. Baví mě dělat ženy krásnější a něco vytvářet.

Co nejraději sama češete, stříháte, upravujete?

Ráda se vyřádím na různých společenských účesech. To můžu pustit uzdu své fantazie a nemám žádné limity. Co se týká způsobu úpravy, třeba trvalé už tolik neletí. Dnes se hodně vlasy barví, zvláště když jsou přípravky šetrné a stálobarevné s minimálním obsahem amoniaku, který je poškozuje.

Prozraďte, jaké účesy jsou nyní v kurzu? Co preferujete vy sama?

Účesová móda je velice tolerantní, takzvaně in jsou jemné barevné odlesky. Důležitý je opravdu kvalitní střih, ať už superkrátký nebo z dlouhých vlasů. Sama nosím převážnou část života krátké vlasy, v mládí jsem zkoušela různé odstíny, ale většinu života jsem blond.

Když si ale představím, že celý den stojíte na nohou…

Musíte se hýbat. Chodím cvičit, ráda se procházím. Musím se udržovat v kondici, abych celodenní poskakování okolo kadeřnické židle doslova ustála.

Dobrá práce je závislá také na kvalitních nástrojích…

Pracuji výhradně s nástroji jedné značky, neuznávám kombinování značek. A tyto nůžky a ostatní potřeby mají celoživotní záruku.

Stalo se vám, že jste někdy odmítla zákaznici?

Určitě. Když víte, že její přání by jí zničilo vlasy, tak ji jednoduše odmítnete. Musí odejít a být spokojená s kvalitní prací. Rozhodně nejdu do „akcí“ za každou cenu. Třeba když si hnědovláska přeje mít za hodinu blonďatou hřívu. To prostě nejde. Je to proces na více sezení a mívá to nejistý výsledek. Nemůžu se za svou práci stydět, a tak takové přání s čistým svědomím odmítnu. Najdou se i zákaznice, které napříkad vyžadují umývat vlasy jen vlažnou vodou, což při barvení vlasů je opravdu náročné. Nebo fénovat jen studeným vzduchem…

Vzpomenete na nějaký nejzajímavější účes, který se vám podařil?

K atraktivním patří svatební účesy. Ty doma trénuji na figuríně. Na takovéto cvičné hlavě s pravými kadeřemi se můžu připravit, zkusit, jak pokládat vlasy, jak je sepínat. Pak se složitější účes zpracovává snáz a bez nervozity.

Na ulicích potkávám ženy, ale i muže se zelenými, růžovými pastelovými barvami vlasů. Co vy na to?

Je to sezonní věc. Na léto nějaký barevný pramínek účes oživí, proč ne? Když ještě navíc ladí s osobou, oblečením… Odstíny růžové, lososové, levandulové jsou ještě přijatelné. Ale když si dá dáma v letech na hlavu zelenou barvu…

Připomíná mi to mé blonďaté spolužačky ze základní školy, které si celé léto užívaly v bazénu, kde byla voda upravována modrou skalicí… V září pak v lavicích seděly samé vodnice…

Dnes existuje šampon na stažení nežádoucích odstínů, třeba i z chloru v bazénu. Ale když se na odbarvené vlasy použije zmíněná zelená, trvá to opravdu hodně dlouho, než se vymyje.

Účastníte se kadeřnických soutěží?

V roce 1997 jsme vyhráli celostátní soutěž L'Oréal Color Trophy a v soutěži Color zoom před sedmi lety jsem byla v semifinále. Teď už nemám tolik soutěživé dravosti. Ale to dění okolo soutěžení moc ráda sleduji.

Čím jste chtěla být jako dítě?

Toužila jsem se stát zdravotní sestřičkou, přestože nesnáším pohled na krev… A stejně tak jsem si nedovedla představit, že bych právě kvůli pohledu na krev práci ve zdravotnictví dokázala zvládnout.

Co byste ráda udělala, ale neustále to odkládáte na neurčito?

Let balonem. Toužím se na své okolí podívat z výšky, zažít to dobrodružství, kdy vás unáší tak báječná věc, jako je balon.

Jaký dárek, který jste kdy dostala, vám udělal největší radost?

Každý, který dárce vymyslel sám.

Prozradíte na sebe, jaké jsou vaše dobré vlastnosti? A které špatné?

Snažím se vyjít vstříc. To bych považovala za klad. A jsem impulzivní. To mě zrovna nešlechtí.

Každý potřebuje občas „vypnout“. Jak si nejlépe odpočinete?

U vody, na horách. Bez lidí. Pravidelně už mnoho let trávíme čas u moře, kde hodně jezdíme na kole.

Hrajete na nějaký hudební nástroj?

Na klavír. Snad to ještě umím.

Jak to máte s kuchyní, plotnou, vařením…

Snad vařím dobře. Manžel zatím žije. (smích)

Je nějaké heslo, rčení, moudro, kterým se celý život řídíte?

Nedělej to, co nechceš, aby dělali druzí tobě.

Kdo je Lenka Henčlová?Narodila se 18. ledna 1967 ve znamení Kozoroha. Vyučila se kadeřnicí a celý produktivní život v tomto oboru pracuje. Před šesti lety si s Ivou Nedabýlkovou, Petrem Spitzem a Michaelou Kociánovou otevřela kadeřnický salon L.I.M.P. v centru Ostravy. Nevěří na zázraky, řídí se instinktem. Má manžela Zdeňka, syna Jakuba, snachu Pavlu a vnuka Josefa. Všichni žijí společně v rodinném domě.